Voyager 1

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Voyager 1, ilustrim artistik

Voyager 1 është një sondë hapësinore e lëshuar nga NASA në 5 shtator të vitit 1977. Pjesë e Programit Voyager të studioj jasht Sistemit Diellor, Voyager 1 u lëshua 16 ditë pas binjakut të tij, Voyager 2. Duke operuar për 45 vjet dhe 28 ditë, anija ende komunikon me Deep Space Network për të marrë komanda rutinë dhe të kthejë të dhëna. Në një distancë prej 134 AU (2.00×1010 km)×1010 km) si të dimrit të vitit 2015, është anija kozmike më larg nga Toka dhe i vetmi një në hapësirën kozmike.

Objektivat e misionit parësor të sondës përfshinin fluturimi në Jupiter, Saturn, dhe në hënën më të madhe të Saturnit, Titan. Përderisa kursi i anijes kozmike mund të ishte ndryshuar për të përfshire edhe kalimin në Pluton, por pas fluturimit në Titan, eksplorimi i hënës, e cila ishte e njohur që kishte një atmosferë të thelbësore, mori përparësi.[1][2][3] Sonda e studioj motin, fushat magnetike, dhe unazat e dy planetëve dhe ishte sonda e parë që solli imazhe të hollësishme të hënave të tyre.

Prapavija e misionit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Profili i misionit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Afatet kohor të udhëtimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data Ngjarja
5 shtator, 1977 Anija kozmike u lëshua më 12:56:00 UTC.
10 dhjetor, 1977 Hyri në Brezin asteroidal.
19 dhjetor, 1977 Voyager 1 kaplon Voyager 2. (shih diagramin)
8 shtator, 1978 Doli nga rripin asteroidal.
6 janar, 1979 Filloj faza e vëzhgimit Jupiterit.
22 gusht, 1980 Filloj faza e vëzhgimit Saturnit.
14 dhjetor, 1980 Filloni misioni i zgjeruar.
Zgjatet misioni
14 shkurt, 1990 Imazhet e fundit nga Programi Voyager të marra nga Voyager 1 për krijimin e Sistemit Diellor "Portreti Familjar".
17 shkurt, 1998 Voyager 1 kaplon Pionier 10 si anija kozmike më larg nga Dielli, në 69.419 AU (1.03849×1010 km; 6.4529×109 mi)×1010 km; 6.4529×109 mi). Voyager 1 është duke lëvizur larg nga Dielli në mbi 1 AU në vit më shpejt se Pionier 10.
17 dhjetor, 2004 Kaloi heliosferën në 94 AU dhe hyri në heliosheath.
2 shkurt, 2007 Ndërpriten operacionet në nënsistemit plazma.
11 prill, 2007 Ndërpriten operacionet në nënsistemit e nxehtësisë.
16 janar, 2008 Ndërpritet operacionet eksperimenteve të astronomisë së radios planetare.
25 gusht, 2012 E kaloi heliopause në 121 AU dhe hyri në hapësirën kozmike (interstellar).
7 korrik, 2014 Konfirmimi se sonda vazhdon më tej në hapësirën kozmike (interstellar).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Voyager – Frequently Asked Questions". NASA. 14 shkurt 1990. Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2011. Marrë më 1 shtator 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "New Horizons conducts flyby of Pluto in historic Kuiper Belt encounter". Marrë më 2 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "What If Voyager Had Explored Pluto?". Marrë më 2 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)