Vrasja e Andrej Karllovit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Më 19 dhjetor 2016, Andrej Karllov u qëllua dhe u vra nga Mevlüt Mert Altıntaş, një policë turk i cili ishte jashtë shërbimit. Andrei u qëllua gjatë një ekpozite në galerinë e arteve. Pas vrasjes, Mevlüt bërtiste duke thënë: "Mos e harroni Aleppon, mos e harroni Sirinë!", "Allahu Ekber". Përderisa vendet tona nuk janë të sigurta as ju nuk do të jeni të sigurtë.[1][2][3]

Vrasja ndodhi pas disa ditëve të protestës nga turkët të cilët protestuan para ambasadës ruse për shkak sulmeve ruse mbi Aleppon.

Autori i krimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mevlüt Mert Altıntaş (24 qershor 1994 - 19 dhjetor 2016) ishte policë turk nga qyteti Soke në perëndim të Turqisë.[4] Ai ka diplomuar në shkollën e policisë në Izmir më 2014. Sipas disa burimeve thuhet se Mevlüti është pushuar nga policia si dyshim për përfshirjen në përpjekjen për grusht shteti, por u kthye në punë në nëntor.[5] Autoritetet turke kanë raportuar se janë duke hetuar nëse personi ka lidhje me Lëvizjen Gjylen.[6]

Reagimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Flamuri - Pas bisedimit mes Rexhep Taip Erdoan dhe Vladimir Putin, ata janë pajtuar se vrasja e ambasadorit rusë ka qenë vetëm provokim dhe dëshirojnë që marrëdhëniet tona diplomatike të prishen.
  • Flamuri - "Ne e konsiderojmë këtë sulm terroristë" - thotë Ministrja për Punë të jashtme, Maria Zakharova. Presidenti rus Vladimir Putin thotë se ai beson që "vrasja e ambasadorit ka qenë vetëm provokim dhe tentojn që ta prishin marrëdhëniet diplomatike Rusi-Turqi dhe përpiqenë ta gjejnë një zgjidhje për krizën në Siri.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Turqi: ambasadori i Rusisë vritet nga një policë". haaretz.com. Reuters and the Associated Press. Marrë më 19 dhjetor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Russian ambassador to Turkey dead: Andrey Karlov dies after being shot in Ankara". The Independent. 19 dhjetor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "שגריר רוסיה בטורקיה נרצח. המתנקש צעק: "אנחנו מתים בחלבּ, אתם תמותו כאן"" [Ambasadori i Rusisë në Turqi vritet. Vrasësi thotë duke bërtitur: "Ne jemi duke vdekur, ju do të vdisni këtu"]. ynet. 19 dhjetor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Russian ambassador was gunned down by Turkish special forces officer Mevlut Mert Altintas – Daily Mail Online, accessdate: 20 dhjetor 2016
  5. ^ "Karlov's assassin stayed in hotel close to scene, took 11 shots". Hürriyet Daily News. 20 dhjetor 2016. Marrë më 20 dhjetor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Who was the Ankara assassin?". ABC News. 20 dhjetor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)