Jump to content

Vuk Brankoviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vuk Brankoviq

Vuk Brankoviqi ose Vuk Brankoviçi (serbisht: [Вук Бранковић] Error: {{Lang}}: unrecognized language tag: sr-cyr (help) Vuk Branković, 1345 – 6 tetor 1397) ishte një fisnik mesjetar i cili, gjatë rënies së Perandorisë Serbe, trashëgoi një krahinë që shtrihej në Serbinë e sotme jugore dhe jugperëndimore, në të gjithë pjesën veriore të Republikës së Kosovës, të Maqedonisë së Veriut dhe të Malit të Zi verior.

Feud i tij (dhe më vonë shteti) njihej si Rrethi i Brankoviqit ose thjesht si Toka e Vukut, të cilën e mbante me titullin gospodin (zot, zotëri), nën princin Llazar të Serbisë. Pas Betejës së Kosovës (1389), Vuk ishte për një kohë të shkurtër, de fakto, zotëriu më i fuqishëm në Ballkan.

Tradita popullore e portretizon Vukun si tradhtar në Mitin e Kosovës: ku supozohet se Vuku e njollos mbiemrin kur tradhtoi Princin Llazar në Betejën e Kosovës, të cilës i mbijetoi në vitin 1389. Kjo traditë mund të jetë apokrife.[1]

  1. ^ Bataković, Dušan (1992). Kosovo Chronicles. Plato; Rastko. ISBN 86-447-0006-5. Arkivuar nga origjinali më 2014-01-11. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)