Władysław Reymont

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Władysław Reymont Nobel prize medal.svg
Wladyslaw Reymont 1924.jpg
Ditëlindja: 7 maj 1867
Vendlindja: Kobiele Wielkie Polonia Polonia
Ditëvdekja: 5 dhjetor 1925
Vendvdekja: Warsaw, Polonia Polonia
Kombësia: Polake
Zhanri: Realizëm

Władysław Stanisław Reymont (Kobiele Wielkie afër Radomskos, 7 maj 1867 - Varshava, 5 dhjetor 1925), shkrimtar polak. Fitues i Çmimit Nobel për letërsi[1], për vitin 1924.

Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Veprat[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ The Official Web Site of the Nobel Prize

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Władysław Reymont – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale