W.A.S.P.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
W.A.S.P.
W.A.S.P. in performance (Stavanger, 2006).jpg
W.A.S.P.
Informacione
PrejardhjaFlag of the United States.svg California, USA
ZhanriHeavy metal
Hair metal
Hard rock
Shock rock
LabelDemolition Records
Vite aktiv1982 -
Anëtarët
Blackie Lawless
Doug Blair
Mike Duda
Mike Dupke
Ish-anëtarët
Glenn Soderling
Stet Howland
Tony Richards
Johnny Rod
Frankie Banali
Chris Holmes
Randy Piper
Steve Riley
Bob Kulick
Patrick Johansson
Darrell Roberts
Don Costa
Webfaqja
waspnation.com


W.A.S.P. është një bend i muzikës heavy metal, i formuar në California, USA në vitin 1982 mbas iniciativës e këngëtarit, kitaristit dhe liderit historik Blackie Lawless.

Personeli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët aktualë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anërarët e mëparshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studio albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Live albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Compilation[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.