Wageningen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Wageningen (kthjellim).


Wageningen
—  komuna  —
stema_figuraWageningen vlag.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Gelderland – stema Gelderland
Kryeqëndra Wageningen
Statistika dhe Territori
Koordinatat 51°58′00″V 5°40′00″L / 51.9667°V 5.66667°L / 51.9667; 5.66667 (Wageningen)Koordinatat: 51°58′00″V 5°40′00″L / 51.9667°V 5.66667°L / 51.9667; 5.66667 (Wageningen)
Sipërfaqja 32,35 km2
Popullsia 37.332 banorë 2010
Dendësia 1.154 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 0317
Kodi Postar 6700-6709
Kodi statistikor 0289
Wageningen is located in Hollandë
Wageningen
Wageningen
Wageningen – harta_foto
www.wageningen.nl

Wageningen është një qytet dhe komunë në provincën GelderlandHolandë me sipërfaqe 32.35 km² dhe popullsi 37332 banorë[1]. Wageningen është kryeqendra e komunës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Provinca Gelderland