Wales, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Wales, Alaska
Anglisht : Wales
qytet
noform
View of the Wales Site, with the city of Wales in the background
Vendndodhja
Wales, Alaska is located in SHBA Alaska
Wales, Alaska
Wales, Alaska

Koordinatat: 65°36′44″V 168°5′21″P / 65.61222°V 168.08917°P / 65.61222; -168.08917

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Nome
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7.3 km2
 •  tokësore 7.3 km2
 •  ujore 0 km2
Lartësia 8 m (m.n.d.)
Popullsia 145 banorë (2010)
Dendësia 20.8 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi April 16, 1964[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99783
Prefiksi 907
Koordinatat 65° 36′ 44″ Veri

168° 5′ 21″ Perëndim

Wales, Alaska (Wales) është një qytet në qarkun Nomeshtetit federal Alaska, SHBA. Në Wales, Alaska jetojnë 145 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 20.8 banor/km2 (53.9 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 7.3 km2 (2.8 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 8 m (26 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Directory of Borough and City Officials 1974". Alaska Local Government. Juneau: Alaska Department of Community and Regional Affairs. XIII (2): 85. janar 1974. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Wales, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale