Walther von der Vogelweide

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Portret i Walther von der Vogelweide nga Codex Manesse (Folio 124r)

Walther von der Vogelweide (rreth 1170 – rreth 1230) ishte një poet oborrtar (minnesänger) i cili shkroi, kompozoi dhe interpretoi këngë dashurie dhe këngë politike ("Sprüche") në gjermanishten e mesme. Walther është përshkruar si poeti më i madh lirik gjerman para Johan Volfgang Gëtes; Njëqind e më shumë këngët e tij të dashurisë vlerësohen gjerësisht si maja e minesangut, lirika mesjetare gjermane e dashurisë dhe risitë e tij i dhanë jetë të re traditës së dashurisë me mirësjellje. Ai është gjithashtu poeti i parë politik që shkruan në gjermanisht, me një dozë të konsiderueshme enkomie, satirike, investive dhe moralizuese.

Për jetën e tij dihet pak, por ai ishte një këngëtar udhëtues i cili interpretoi për klientët në oborre të ndryshme princërore në Gjermani. Ai ishte veçanërisht i lidhur me oborrin e Babenbergut në Vjenë. Më vonë gjatë jetës së tij, atij iu dha një feud i vogël nga Perandori i Shenjtë Romak, Frederiku II.

Vepra e tij u nderua gjerësisht në kohën e tij dhe në brezat pasardhës - për meistersingers;t ai ishte një tekstshkrues për t'u imituar - dhe kjo pasqyrohet në ruajtjen e jashtëzakonshme të veprës së tij në 32 dorëshkrime nga të gjitha pjesët e zonës së GjermanisëLartë. Koleksioni më i madh i vetëm gjendet në Codex Manesse, i cili përfshin rreth 90% të këngëve të tij të njohura. Sidoqoftë, shumica e dorëshkrimeve ruajnë vetëm tekstet, dhe vetëm një pjesë e vogël e melodive të Waltherit kanë mbijetuar.

Mes poezive të tij dukshëm dallohen ato të dashurisë në përmbledhjen me titull "Under der Linden", këngët soditëse "Elegy", dhe ato fetare Palästinalied, për të cilat melodia ka mbijetuar.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Brunner, Horst (2012). Walther von der Vogelweide, Gedichte: Auswahl. Mittelhochdeutsch/Neuhochdeutsch. Stuttgart: Reclam. ISBN 978-3150108802. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Phillips, Walter Alison (1896). Selected poems of Walther von der Vogelweide the minnesinger. London: Smith, Elder. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Translation only.
  • Zeydel, Edwin H.; Morgan, Bayard Quincy (1952). Poems of Walther von der Vogelweide - Thirty New English Renderings in the Original Forms, with the Middle High German texts, Selected Modern German Translations. Ithaca, NY: Thrift. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Richey, Margaret Fitzgerald (1967). Selected poems of Walther von der Vogelweide, edited with introduction, notes and vocabulary (bot. 4th). Oxford: Basil Blackwell. ISBN 9780631018209. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Goldin, Frederick (2003). Walther von der Vogelweide: The Single-Stanza Lyrics. Edited and Translated with Introduction and Commentary. Routledge Medieval Texts (Book 2). New York: Routledge. ISBN 041594337X. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Parallel text; contains only the political songs.