Whistler (Kolumbia Britanike)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Whistler (kthjellim).
Whistler
—  qytet  —
Pamje nga Whistler (Kolumbia Britanike)
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kolumbia Britanike
Ndarja statistikore Distrikti rajonal i Vankuverit të Madh
Kryebashkiaku Ken Melamed
Statistika dhe Territori
Koordinatat 50°7′15″V 122°57′16″P / 50.12083°V 122.95444°P / 50.12083; -122.95444 (Whistler)Koordinatat: 50°7′15″V 122°57′16″P / 50.12083°V 122.95444°P / 50.12083; -122.95444 (Whistler)
Lartësia 670 m (m.n.d)
Sipërfaqja 24.040 km2
Popullsia 9.824 banorë 2011
Dendësia 0,41 banorë/km2
Kodi Postar V0N
Vendndodhja
Whistler is located in Kanadaja
Whistler
Whistler
www.whistler.ca/

Whistler është një qytetDistrikti rajonal i Vankuverit të Madh, provinca Kolumbia Britanike, në Kanada. Qyteti ka një sipërfaqe 24040 km² dhe popullsi 9824 banorë.[1]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8. 2. 2012. Marrë më 22. 10. 2012..  Check date values in: |access-date=, |date= (help)

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Whistler – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Ndarja administrative në Kolumbia Britanike