Whitby (Ontario)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Whitby (kthjellim).


Whitby
—  qytet  —
Pamje nga Whitby (Ontario)

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Ontario – stema Ontario
Ndarja statistikore Komuna rajonale Durham
Kryebashkiaku Pat Perkins
Statistika dhe Territori
Koordinatat 43°54′12″V 78°56′34″P / 43.903205°V 78.94278°P / 43.903205; -78.94278 (Whitby)Koordinatat: 43°54′12″V 78°56′34″P / 43.903205°V 78.94278°P / 43.903205; -78.94278 (Whitby)
Lartësia 91 m (m.n.d)
Sipërfaqja 146,52 km2
Popullsia 111.184 banorë 2006
Dendësia 758,83 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-5
Vendndodhja
Whitby is located in Kanadaja
Whitby
Whitby
www.whitby.ca/

Whitby është një qytetKomuna rajonale Durham, provinca Ontario, në Kanada. Qyteti ka një sipërfaqe 146.52 km² dhe popullsi 111184 banorë.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Whitby – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Ndarja administrative në Ontario