Wikidata

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Wikidata
Wikidata-logo-en.svg
Wikidata.png
Main page of Wikidata
Webfaqjawww.wikidata.org
KomercialJo
Tipi i faqes
RegjistrimOpsionale
Gjuha(t) e gjendshmeShumë-gjuhësore
PronariFondacioni Wikimedia
Krijuar ngaKomuniteti i Wikimedias
Lëshuar mëTetor 29, 2012; 8 vite më parë (2012-10-29)
Alexa rankNegative increase 15,264 (April 2017)[1]

Wikidata është një bazë e njohurive e hapur dhe e lirë e cila mund të lexohet dhe shkruhet  që drejtohet nga Fondacioni Wikimedia. Synon të sigurojë një burim të përbashkët të të dhënave të cilat mund të përdoren nga projektet e Wikimedias si Wikipedia,[2] dhe nga çdokush tjetër, nën një licencë të domenit publik. Kjo është e ngjashme me mënyrën se si Wikimedia Commons siguron ruajtje e skedarëve mediatik dhe qasja në ato skedarë për të gjitha projektet Wikimedias, dhe të cilat gjithashtu janë lirisht të disponueshme për ripërdorim. Wikidata është mundësuar nga softueri Wikibase.[3]

Koncepti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e zhvillimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Wikidata.org Site Info". Alexa Internet. Marrë më 2017-04-13. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Data Revolution for Wikipedia". Wikimedia Deutschland. 30 mars 2012. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2012. Marrë më 29 maj 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Wikibase — Home". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]