Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2012/50

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
KS Dinamo

KS Dinamo është klub fubollistik shqiptar nga Tirana themeluar më 19 korrik 1950 . Nga viti 1995 deri më 1997 klubi ishte i njohur me emrin Olimpik. Skuadra zhvillon ndeshjet si vendës në stadiumin Selman StërmasiTiranë me një kapacitet prej 12,000 shikues.

KS Dinamo është shpallur 18 herë Kampion i Shqipërisë në futboll dhe kanë fituar 15 herë Kupën e Shqipërisë. Po ashtu KS Dinamo kanë një numër pjesëmarrjesh në skenën Europiane të futbollit, kështu katër herë kanë marrë pjesë në Ligën e Kampionëve, pesë herë në Kupën UEFA, tre herë për Kupën e Kupave dhe pesë herë në Kupën Ballkanike. (Lexo më shumë...)
Paramapje në vitrinë[Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli i javës
Artikulli i javës
KS Dinamo

KS Dinamo është klub fubollistik shqiptar nga Tirana themeluar më 19 korrik 1950 . Nga viti 1995 deri më 1997 klubi ishte i njohur me emrin Olimpik. Skuadra zhvillon ndeshjet si vendës në stadiumin Selman StërmasiTiranë me një kapacitet prej 12,000 shikues.

KS Dinamo është shpallur 18 herë Kampion i Shqipërisë në futboll dhe kanë fituar 15 herë Kupën e Shqipërisë. Po ashtu KS Dinamo kanë një numër pjesëmarrjesh në skenën Europiane të futbollit, kështu katër herë kanë marrë pjesë në Ligën e Kampionëve, pesë herë në Kupën UEFA, tre herë për Kupën e Kupave dhe pesë herë në Kupën Ballkanike. (Lexo më shumë...)