Wikipedia diskutim:Takime

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetem për diskutim mbi projektin Takime. Wikipedia nxit diskutimin thelbësor dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të botohen, ose do të lihen jashtë. Ju lutemi respektoni rregullat e Wikipedia-s shqipe!

Kliko këtu për të filluar një temë të re diskutimi.

Ju lutemi nënshkruani me --~~~~.

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

 • Përmbajuni temës!
 • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt
 • Nuk lejohen sulme personale. Nuk lejohet fjalor ose thirrje për dhunë.
 • Vetëm tekst i thjeshtë, ju lutemi!

Projekti[redakto tekstin burimor]

Ideja është të krijohet një faqe që do të përmbledh të gjitha organizimet e kaluara dhe ku do paraqiten organizimet/takimet/ngjarjet e ardhshme të wikipedianëve. Pasi ideja është e modelit të versionit anglisht të projektit, më poshtë janë hapat e procedurës për caktimin e një takimi të wikipedianëve, por nuk do të thotë se duhet të marrim të gjitha, pasi atje organzohen takime lokale/rajonale/kombëtare/ndërkombëtare , mundet pjesërisht të marrim, ndryshojmë, këto janë thjesht si shabllon ku mund të referohemi. --Liridon (diskutimet) 19 prill 2016 11:17 (CEST)

 • Create the page
  • Use or create a sub page of Wikipedia:Meetup to organize the meeting.
  • Make it easy to sign up, with simple subsections like Likely attendees, Possible attendees and Regrets for signup lists, as at Meetup/NYC.
  • See Wikipedia Meetups - A design pattern catalogue for advice about Locations, Timing, People, and Topics.
 • Attract attendees
  • Solicit invitations of geographically local Wikipedia users.
  • Create a geonotice request.
  • Create a list of Wikipedians interested in future and regular meetups for a given location where they can sign up (alternatively, userboxes with corresponding categories can be used).
  • Use other media outside of Wikipedia to advertise to non-Wikipedia users
  • Don't be afraid to spam people: Make a big list like Meetup/NYC/Invite list from all people who have ever expressed interest in attending a meetup, as well as all people in categories like Category:Wikipedians in Philadelphia, the Philadelphia userbox and other regional categories.
   • Don't manually post notices to all the editors who are listed in a geographical category. Simply post a request at WP:BOTREQ, asking for a bot owner to have a bot deliver the (specified) message to everyone in the category.
  • Place notices at talk pages like Wikipedia talk:WikiProject Philadelphia and even Talk:Philadelphia.
  • Contact your local chapter - if you have one - who will be able to contact people in the local area, or help you in other ways.
 • Organize event
  • Organize location
  • Organize eating arrangements
  • Settle on a definite time and place, and don't change it. If someone is just bold, people will know about the date a few weeks in advance (instead of a couple of days), which will make planning easier for individuals. Getting input from everyone is good, but you don't need a formal vote on everything, which can delay the process.
  • Consider whether you want any sort of agenda for the meetup (like a discussion on a specific topic, or forming a local chapter).