William C.F. Robinson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
William C.F. Robinson

William Cleaver Francis Robinson (14 janar 1834 – 2 maj 1897) ishte administrator i kolonisë britaneze dhe kompozitor i muzikës dhe autor i shumë këngëve të njohura. Ai ishte zv.guvernator i Ishullit të Princit Eduard, guvernator i Australisë Perëndimore, guvernator i Australisë Jugore dhe guvernator i Straits Settlements. Ai ishte i martuar me Olivia Edith Dean dhe kishin pesë fëmijë.