Jump to content

Australia Jugore

Coordinates: 30°S 135°E / 30°S 135°E / -30; 135
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Australia Jugore
Nofka(t): 
Shteti i Festivalit
Shteti i Verës
Vendndodhja e Australisë Jugore në Australi
Vendndodhja e Australisë Jugore në Australi
Koordinatat: 30°S 135°E / 30°S 135°E / -30; 135
VendiStampa:Country data AUS Australia
Akti i Australisë Jugore 183415 gusht 1834
Shpallur si Provincë19 shkurt 1836
Fillimi i qeverisë koloniale28 dhjetor 1836
Qeveria përgjegjëse22 prill 1857
Federata1 janar 1901
Akti i Australisë3 mars 1986
Kryeqyteti dhe qyteti më i madhAdelaide
Administrata74 zona të qeverisjes vendore,
49 qarqe (njësi kadastrale)
Qeveria
 • LlojiMonarki kushtetuese, demokraci parlamentare
 • TrupiQeveria e Australisë Jugore
 •  GuvernatorFrances Adamson
 • KryeministriPeter Malinauskas (Laburist)
Legjislatura Parlamenti i Australisë Jugore

Këshilli Legjislativ (22 vende)

Dhoma e Asamblesë (47 vende)
Gjyqësori
Përfaqësimi federalParlamenti i Australisë
Sipërfaqja
 • Gjithsej1.044.353 km2 (0.403 sq mi)
 • Sipërfaqe tokësore984.321 km2 (380.048 sq mi)
 • Sipërfaqe ujore60.032 km2 (23.178 sq mi)
Sipërfaqja vendi4-të
Lartësia më e lartë1.435 m (4.708 ft)
Lartësia më e ulët−16 m (−52 ft)
Popullsia
 (dhjetor 2021)[1]
 • Gjithsej1.806.599
 • Vendi5-të
 • Dendësia1,7/km2 (40/sq mi)
 • Dendësia vendi6-të
Emri i banorëveAustralianët e Jugut, Croweater (bisedor),[2] South Aussie
Zona kohoreUTC+09:30 (ACST)
 • Verës (DST)UTC+10:30 (ACDT)
UTC+08:45 (ACWST Border Village)
Kodi postar
SA
Kodi ISO 3166AU-SA
GSP year2019–20
GSP ($A million)$108,334[3] (5-të)
GSP per capita$61,582 (7-të)
HDI (2019)0.932[4]
very high · 7 nga 8
Faqja zyrtarewww.sa.gov.au

Australia Jugore (Anglisht: South Australia) është një shtetAustrali. Ajo kufizohet me Australinë Perëndimore në perëndim, me Northern Territory në veri, me Queensland në verilindje, me Uellsin e Ri Jugor në lindje dhe me Viktorian në juglindje. Australia Jugore ka një sipërfaqe prej 983,482 km2, ajo është shteti i katërt më i madh në Australi për nga zona, dhe e pesta më e madhe për nga popullsia. Ka gjithsej 1.8 milion njerëz,[1] dhe popullsia e saj është e dyta më e përqendruar në Australi, pas Australisë Perëndimore, me më shumë se 77 përqind të australianëve jugor që jetojnë në kryeqytet, Adelaide ose rrethinat e saj. Qendrat e tjera të popullsisë në shtet janë relativisht të vogla; Mount Gambier, qendra e dytë më e madhe, ka një popullsi prej 28.684.

Si me pjesën tjetër të kontinentit, rajoni ka një histori të gjatë të pushtimit njerëzor nga fise dhe gjuhë të shumta. Kompania Australiane e Jugut vendosi një zgjidhje të përkohshme në Kingscote, Kangaroo Island, më 26 korrik 1836, pesë muaj para se të themelohej Adelaide.[5] Megjithëse historia e saj shënohet nga vështirësitë ekonomike, Australia Jugore ka mbetur politikisht novatore dhe e gjallë nga ana kulturore. Sot, ajo është e njohur për verën e saj të shkëlqyeshme dhe festivale të shumta kulturore. Ekonomia e shtetit mbizotërohet nga industria bujqësore, prodhuese dhe minierave.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ardhësit evropian me australianët aborigjenë

Dëshmitë e veprimtarisë njerëzore në Australinë Jugore datojnë që 20,000 vjet. Për më tepër, shtizat dhe mjetet prej druri janë bërë në një zonë tani të mbuluar me torfe në Jug-Lindje. Kangaroo Island ishte i banuar shumë kohë para se ishulli të ndahej nga ngritja e niveleve të detit. Pamja e parë evropiane e regjistruar e bregdetit të Australisë Jugore ishte në vitin 1627 kur anija holandeze Gulden Zeepaert, në kapitenin François Thijssen, ekzaminoi dhe hartëzoi një pjesë të vijës bregdetare deri në lindje me Arkipelagun Nuyts. Thijssen emëroi tërë vendin në lindje të Leeuwin "Toka Nuyts", pas një pasagjeri të shquar në bord; Hon. Pieter Nuyts, një nga Këshilltarët e Indisë.

Vija bregdetare e Australisë Jugore u hartua për herë të parë nga Matthew Flinders dhe Nicolas Baudin në vitin 1802, me përjashtim të hyrjes më vonë të quajtur Port Adelaide River i cili u zbulua për herë të parë në vitin 1831 nga kapiteni Collet Barker dhe më vonë u regjistrua me saktësi në 1836–37 nga koloneli William Light, udhëheqës të Ekspedita e Parë e Komisionerëve të Kolonizimit të Australisë Jugore dhe Surveyor-it të Përgjithshëm të Australisë Jugore.

Toka e cila tani formon shtetin e Australisë Jugore u pretendua për Britaninë në vitin 1788 si pjesë e kolonisë së Uellsit të Ri Jugor. Megjithëse kolonia e re përfshinte pothuajse dy të tretat e kontinentit, vendbanimet e hershme ishin të gjitha në bregdetin lindor dhe vetëm disa eksplorues të pakuptimtë hidhnin larg këtë perëndim. U deshën më shumë se dyzet vjet para se të paraqitej ndonjë propozim serioz për krijimin e vendbanimeve në pjesën jug-perëndimore të Uellsit të Ri Jugor.

Australia Jugore është i vetmi shtet australian që nuk ka marrë kurrë të dënuar britanikë. Kolonia e lumit Swan u krijua në vitin 1829, por Australia Perëndimore më vonë kërkoi punë të dënuar, dhe më 1849 Australia Perëndimore u formua zyrtarisht si një koloni penale. Megjithëse Australia Jugore ishte e përbërë e tillë që të dënuarit nuk mund të transportoheshin kurrë në Provincë, disa të dënuar të emancipuar ose të arratisur ose të skaduar bënë rrugën e tyre atje, si para 1836, ose më vonë, dhe mund të kenë qenë 1-2% të popullsisë së hershme.[6]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesa jugore e shtetit ka një klimë mesdhetare, ndërsa pjesa tjetër e shtetit ka ose një klimë të thatë ose gjysmë të thatë.[7] Diapazoni kryesor i temperaturës së Australisë Jugore është 29 ° C në janar dhe 15 ° C në korrik. Temperatura më e lartë maksimale u regjistrua 50.7 ° C në Oodnadatta më 2 janar 1960, që është edhe temperatura më e lartë zyrtare e regjistruar në Australi. Temperatura minimale më e ulët ishte -8.2 ° C në Yongala më 20 korrik 1976.[8]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkolla në Australinë Jugore ka dy nivele: shkolla fillore dhe shkolla e mesme. Shkolla fillore fillon nga mosha 7 deri në 12 vjeç, ndërsa ajo e mesme është nga mosha 13 deri në 18 vjeç. Studentët e shkollave të mesme në Australi kanë të drejtë të plotësojnë Certifikatën e Edukimit të Australisë Jugore (SACE).

Shkollat drejtohen nga qeveria (shkollat publike), ose nga shqetësimet private (shkollat private). Shumica e shkollave private drejtohen nga kishat. Arsimi publik është falas, ndërsa përderisa fondet qeveritare u sigurohen shkollave private, prindërit në përgjithësi duhet të paguajnë pagesa shtesë për vijimin e fëmijës së tyre në shkollë.

Në Australinë Jugore është e detyrueshme që fëmijët të regjistrohen në shkollë kur ata i mbushin gjashtë vjet. Të gjithë personat nën moshën 17 vjeç kërkohet të marrin pjesë në shkollim, trajnim ose punë me kohë të plotë për të paktën 25 orë në javë.[9] Sipas Aktit të Edukimit në Australinë Jugore, prindërit dhe kujdestarët janë përgjegjës për frekuentimin e rregullt të të gjithë fëmijëve në kujdesin e tyre midis moshës 6 dhe 16 vjeç.[10]

Australia ka tre universitete publike dhe katër universitete private. Tre universitete publike janë: Universiteti i Adelaides, Universiteti Flinders dhe Universiteti i Australisë Jugore. Katër universitete private janë: Torrens University Australia, Universiteti Carnegie Mellon, Shkolla e Energjisë dhe Burimeve të University College London, dhe Universiteti Cranfield.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "National, state and territory population – December 2021" (në anglisht). Australian Bureau of Statistics. 28 qershor 2022. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2022. Marrë më 1 korrik 2022.
  2. ^ "Wordwatch: Croweater" (në anglisht). ABC NewsRadio. Arkivuar nga origjinali më 15 shtator 2005. Marrë më 11 tetor 2011.
  3. ^ "5220.0 – Australian National Accounts: State Accounts, 2019–20" (në anglisht). Australian Bureau of Statistics. 20 nëntor 2020. Marrë më 20 janar 2021.
  4. ^ "Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab". hdi.globaldatalab.org (në anglisht). Marrë më 24 janar 2022.
  5. ^ "Kangaroo Island Council – Welcome" (në anglisht). Kangaroo Island Council. Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2010. Marrë më 10 gusht 2010.
  6. ^ Sendziuk, P. (2012): No convicts here: reconsidering South Australia's foundation myth. In: Foster, R. & Sendziuk, P. (Eds.) Turning points: chapters in South Australian history. Wakefield Press. ISBN 978 1 74305 119 1
  7. ^ "Climate and Weather". Government of South Australia (në anglisht). Atlas South Australia. 28 prill 2004. Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2010. Marrë më 18 mars 2020.
  8. ^ "Rainfall and Temperature Records: National" (PDF) (në anglisht). Zyra e Meteorologjisë. Marrë më 14 nëntor 2009.
  9. ^ https://www.sa.gov.au/topics/education-skills-and-learning/general-information/sa-education-system
  10. ^ Education Act of South Australia, part VI Section 74-81