Australia Perëndimore

Coordinates: 26°S 121°E / 26°S 121°E / -26; 121
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Australia Perëndimore
Nofka(t): 
Shteti i luleve të egra; Shteti i Artë
Vendodhja e Australisë Perëndimore në Australi
Vendodhja e Australisë Perëndimore në Australi
Koordinatat: 26°S 121°E / 26°S 121°E / -26; 121
VendiStampa:Country data AUS Australia
Themeluar(si Kolonia e Lumit Swan)2 maj 1829
Qeveria përgjegjëse wi Kolonia e Australisë Perëndimore21 tetor 1890
Federata1 janar 1901
Akti i Australisë3 mars 1986
Kryeqyteti dhe qyteti më i madhPerth
Administrata139 zona të qeverisjes vendore
Qeveria
 • LlojiMonarki kushtetuese, demokraci parlamentare
 • TrupiQeveria e Australisë Perëndimore
 • GuvernatoriKim Beazley
 • KryeministriMark McGowan (ALP)
Legjislatura Parlamenti i Australisë Perëndimore

Këshilli Legjislativ (36 vende)

Asambleja Legjislative (59 vende)
Gjyqësori
Federal representationParliament of Australia
Sipërfaqja
 • Gjithsej2.642.753 km2 (1.020 sq mi)
 • Sipërfaqe tokësore2.527.013 km2 (0.976 sq mi)
 • Sipërfaqe ujore115.740 km2 (44.687 sq mi)
Sipërfaqja vendi1-të
Lartësia më e lartë1.249 m (4.098 ft)
Popullsia
 (dhjetor 2021)[1]
 • Gjithsej2.762.234
 • Vendi4-të
 • Dendësia1,0/km2 (30/sq mi)
 • Dendësia vendi7-të
Emri i banorëveAustralian Perëndimor, sandgroper (bisedor)
Zona kohoreUTC+08:00 (AWST)
UTC+08:45 (ACWST)
Kodi postar
WA
Kodi ISO 3166AU-WA
GSP year2019–20[2]
GSP ($A million)$292,284 (4-të)
GSP per capita$110,752 (1-rë)
HDI (2019)0.960[3]
very high · 2 nga 8
Faqja zyrtarewww.wa.gov.au

Australia Perëndimore (Anglisht: Western Australia) është një shtetAustrali. Kufizohet me Oqeanin Indian në veri dhe perëndim, dhe me Oqeanin Jugor në jug, Northern Territory në veri-lindje, dhe me Australinë Jugore në jug-lindje. Australia Perëndimore është shteti më i madh i Australisë, me një sipërfaqe tokë gjithsej prej 2,527,013 kilometra katrorë, dhe nënndarja e shtetit e dytë në botë, e tejkaluar vetëm nga Republika e Sahasë e Rusisë.

Vizitori i parë evropian në Australinë Perëndimore ishte eksploratori holandez Dirk Hartog, i cili vizitoi bregdetin Australian Perëndimor në vitin 1616. Ardhësit e parë evropiane e Australisë Perëndimore ndodhi pas zbarkimit nga majori Edmund Lockyer më 26 dhjetor 1826 të një ekspedite në emër të qeverisë koloniale të Uellsit të Ri Jugor.[4] Ai krijoi një garnizon ushtarak të mbështetur nga të dënuarit në ngushticën detare King George, në Albany të sotëm, dhe më 21 janar 1827[4] zyrtarisht mori në zotërim të tretën perëndimore të kontinentit për Kurorën Britanike. Kjo u pasua nga themelimi i Kolonisë së Lumit Swan më 1829, përfshirë vendin e kryeqytetit të sotëm, Perth.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Banorët e parë të Australisë arritën nga veriu rreth 40,000 deri në 60,000 vjet më parë. Gjatë mijëra viteve ata përfundimisht u përhapën në tërë tokën. Këta australianë indigjenë u krijuan prej kohësh në të gjithë Australinë Perëndimore nga koha kur eksploruesit evropianë filluan të arrijnë në fillim të shekullit të 17-të.

Evropiani i parë që vizitoi Australinë Perëndimore ishte një eksplorues holandez, Dirk Hartog, i cili më 25 tetor 1616 zbarkoi në atë që tani njihet si Kepi Mbishkrim, ishulli Dirk Hartog. Për pjesën tjetër të shekullit të 17-të, navigatorët e tjerë holandez dhe britanikë ndeshën në bregdet, zakonisht pa dashje, siç dëshmohet nga shumë anije transporti përgjatë bregdetit të anijeve që devijuan nga Rruga e Brouwer (për shkak të lundrimit të dobët dhe stuhive).[5] Kaluan dyqind vjet para se evropianët të besonin se kontinenti i madh jugor në të vërtetë ekzistonte. Nga fundi i shekullit të 18-të, marinarët britanikë dhe francezë kishin filluar të eksplorojnë bregdetin Australian Perëndimor.

Origjina e shtetit aktual filloi me vendosjen nga Lockyer[4] të një marrëveshje të mbështetur nga të dënuarit nga Uellsi i Ri Jugorngushticën detare King George. Marrëveshja u aneksua zyrtarisht më 21 janar 1827 nga Lockyer kur ai urdhëroi të ngrihej Union Jack dhe një feu de joie qëllohej nga trupat. Marrëveshja u themelua në përgjigje të shqetësimeve britanike për mundësinë e krijimit të një kolonie franceze në bregdetin e Australisë Perëndimore.[4] Më 7 mars 1831 u transferua në kontrollin e Kolonisë së Lumit Swan, dhe u emërua Albany më 1832.

Në vitin 1829 u krijua Kolonia e Lumit Swan mbi lumin Swan nga kapiteni James Stirling. Deri në vitin 1832, popullsia e kolonisë britanike kishte arritur rreth 1.500, dhe emri zyrtar i kolonisë u ndryshua në Australinë Perëndimore. Të dy qytetet e veçanta të kolonisë u zhvilluan ngadalë në qytetin portual të Fremantle dhe kryeqytetin e shtetit, Perth. York ishte vendbanimi i parë në brendësi në Australinë Perëndimore, i vendosur 97 kilometra në lindje të Perth-it dhe u vendos më 16 shtator 1831. York ishte pikënisja për eksploruesit e hershëm që zbuluan rezervat e pasura të arit të Kalgoorlie.

Rritja e popullsisë ishte shumë e ngadaltë derisa u bënë zbulime të rëndësishme të arit në vitet 1890 rreth Kalgoorlie.

Në vitin 1887, u hartua një kushtetutë e re, e cila parashikonte të drejtën e vetëqeverisjes së australianëve evropianë dhe më 1890, akti që i jepte vetëqeverisjes kolonisë u miratua nga Parlamenti Britanik. John Forrest u bë Kryeministri i parë i Australisë Perëndimore.

Në vitin 1896, pas zbulimeve të arit në Coolgardie dhe Kalgoorlie, Parlamenti i Australisë Perëndimore autorizoi ngritjen e një kredie për të ndërtuar një tubacion për të transportuar 23 megalitra (5 milionë gallona perandorake) ujë në ditë për popullsinë në rritje në fushat e arit. Tubacioni, i njohur si Skema e Furnizimit me Ujë të Goldfields, përfundoi në vitin 1903.  C. Y.  O'Connor, kryeinxhinieri i parë i Australisë Perëndimore, projektoi dhe mbikëqyri ndërtimin e tubacionit. Ajo bart ujë 530 km nga Perth në Kalgoorlie, dhe atribuohet nga historianët si një faktor i rëndësishëm që nxit popullsinë e shtetit dhe rritjen ekonomike.[6]

Pas një fushate të udhëhequr nga Forrest, banorët e kolonisë së Australisë Perëndimore votuan në favor të federatës, duke rezultuar që Australia Perëndimore të bëhej zyrtarisht një shtet më 1 janar 1901.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Australia Perëndimore zë një të tretën e kontinentit australian. Australia Perëndimore kufizohet me Oqeanin Indian në veri dhe perëndim, dhe me Oqeanin Jugor në jug, Northern Territory në veri-lindje, dhe me Australinë Jugore në jug-lindje. Kryeqyteti i saj, Perth, gjithashtu konsiderohet të jetë ndër më të izoluarit në botë, duke qenë më afër XhakartësIndonezi, sesa me kryeqytetin kombëtar australian në Canberra.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "National, state and territory population – December 2021" (në anglisht). Australian Bureau of Statistics. 28 qershor 2022. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2022. Marrë më 1 korrik 2022.
  2. ^ "Western Australian Economic Notes - Gross State Product - 2019-20" (PDF) (në anglisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 31 gusht 2021. Marrë më 19 janar 2021.
  3. ^ "Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab". hdi.globaldatalab.org (në anglisht). Marrë më 2022-01-24.
  4. ^ a b c d "King George's Sound Settlement" (në anglisht). State Records Authority of New South Wales. Marrë më 30 gusht 2016.
  5. ^ Green, J.N. (1977). "Australia's oldest wreck: The Loss of the Trial, 1622" (PDF). British Archaeological Reports, Supplementary Series 27 (në anglisht). Oxford.
  6. ^ Tauman, Merab Harris (1988). O'Connor, Charles Yelverton (1843–1902) (në anglisht). MUP. fq. 51–54. Marrë më 12 korrik 2008.