Oqeani Jugor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hartë[lidhje e vdekur] e Oqeanit Jugor, me kufijtë e vendosur nga Organizata Hidrografike Ndërkombëtare (IHO)

Oqeani Jugor, i njohur edhe si Oqeani Antarktik, përbën ujrat më jugore të Oqeanit Botëror, zakonisht i marrë në jug të paralelja 60° J dhe duke rrethuar Antarktikun.[1]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Geography - Southern Ocean". CIA Factbook. Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2017. Marrë më 16 korrik 2012. ... the Southern Ocean has the unique distinction of being a large circumpolar body of water totally encircling the continent of Antarctica; this ring of water lies between 60 degrees south latitude and the coast of Antarctica and encompasses 360 degrees of longitude. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)