Willy Fossli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Willy Fossli
Të dhënat personale
Data e lindjes8 korrik 1931
Vendi i lindjesAsker, Norvegji
Data e vdekjes29 janar 2017
PozicioniSulmues
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1949-1961Asker Fotball108(81)
Ekipi kombëtar
1953-1957Norvegjia7(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Willy Fossli (8 korrik 1931 - 29 janar 2017) ishte futbollistë norvegjezë i cili ka luajtur si sulmues. Ai ka luajtur në skuadrën Asker Fotball mes vitit 1949-1961. Ai ka luajtur edhe në kombëtaren norvegjeze. Ai ishte gjyshi i historianit Jonas Fossli Gjersø dhe ka punuar në industrinë e sigurimeve.