Jump to content

Wings of Tomorrow

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Wings of Tomorrow
Skeda:Europe-wings of tomorrow.jpg
Studio album by
Realizuar24 February 1984
InçizuarPolar Studios, Stockholm, Sweden 1983-1984
Zhanrihard rock[1]
Gjatësia38:49
EtiketaHot Records (Sweden)
Victor (Japan)
Epic (rest of the world)
ProducentLeif Mases
Europe chronology
Europe
(1983)
Wings of Tomorrow
(1984)
On the Loose
(1985)
Këngët prej {{{Name}}}
Vlerësim Profesional
Rezultati i vlerësimit
BurimiVlerësimi
AllMusic3/5 stars[2]
The Collector's Guide to Heavy Metal6/10[3]


Wings of Tomorrow është i dyti album studio nga suedeze band hard rok, Europe . Ai u lansua në 24 Shkurt 1984 nga Hot Records, vetëm një vit pas albumit të tij debutues.

Konsiderohet si një nga albumet më të mira rok, dhe i dyti më i mirë i grupit suedez, duke qenë një sukses i madh për glam metal dhe power metal

Në total, katër teke nga kjo vepër u lançuan; " Lyin 'Eyes " (në 1983), " erndërrimtar ", " Stormwind " dhe " Open Your Heart " (versioni origjinal). Kjo këngë e fundit u rihap në një edicion të ri për 1988, si pjesë e albumit të tij Out of This World .


Lista e këngëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "Stormwind" (Joey Tempest) - 4:31
 2. "Britma e zemërimit" (Tempest, Marcel Jacob ) - 4:06
 3. " Hap Zemrën Tënde " (Stuhia) - 4:10
 4. "Sjellë përsëri keq" (Stuhia) - 3:46
 5. "Afazi" [instrumental] (John Norum) - 2:32
 6. "Krahët e së nesërmes" (Stuhia) - 3:59
 7. "Koha e humbur" (Stuhia) - 4:10
 8. "Lyin 'Eyes" (Stuhia) - 3:47
 9. "Dreamndërrimtar" (Stuhia) - 4:28
 10. "Dance the Night Away" (Stuhia) - 3:35

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi dhe inxhinieria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Leif Mases - prodhues, inxhinier
 • Peter Engberg - ilustrim i kopertinës
 • Magnus Elgquist - fotografi
 • Camilla B. - dizajni i kuvertës
 1. ^ Popoff, Martin (1 nëntor 2005). The Collector's Guide to Heavy Metal: Volume 2: The Eighties. Burlington, Ontario, Canada: Collector's Guide Publishing. fq. 109. ISBN 978-1-894959-31-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ [[[:Stampa:AllMusic]] Allmusic review]
 3. ^ Popoff, Martin (1 nëntor 2005). The Collector's Guide to Heavy Metal: Volume 2: The Eighties. Burlington, Ontario, Canada: Collector's Guide Publishing. fq. 109. ISBN 978-1-894959-31-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]