Winston-Salem

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Uinstën Seilëm
Anglisht : Winston-Salem
Qytet
noform
Pamje nga Uinstën Seilëm
Vendndodhja
Uinstën Seilëm is located in SHBA
Uinstën Seilëm
Uinstën Seilëm

Koordinatat: 36°6′10″V 80°15′38″P / 36.10278°V 80.26056°P / 36.10278; -80.26056

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Karolina e Veriut
Rrethi Forsyth
Kryetari i Bashkisë Allen Joines
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 343 km2
Lartësia 300 m (m.n.d.)
Popullsia (2011) 232.385 banorë
Dendësia 559 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1766 (Salem)
1849 (Winston)
1913 u bashkuan (Winston-Salem)
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Prefiksi 336
Koordinatat 36° 6′ 10″ Veri

80° 15′ 38″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.cityofws.org
Vendodhja e Uinstën Seilëmit në Karolinën e Veriut

Winston-Salem (shqiptohet Uinstën Seilëm) është një qytet në shtetin amerikan të Karolinës së Veriut, me një popullsi prej 229.617 banorësh në 2010. Winston-Salem është qendra dhe qyteti më i madh i Rrethit Forsyth dhe qyteti i katërt më i madh në Karolinën e Veriut. Winston-Salem ka katër kolegje katër-vjeçarë dhe një dy-vjeçar: Wake Forest University (Universiteti Ueik Forest), një universitet privat i shquar në rang kombëtar; Winston-Salem State University (Universiteteti Shtetëror i Uinstën Seilëm), një universitet historikisht me studentë afrikano-amerikanë, themeluar në vitin 1892, Salem College, një kolegj katër-vjeçar i arteve liberale dhe kolegji më i vjetër vetem për vajza në Amerikë, themeluar në vitin 1772, Universiteti i Karolinës së Veriut, Shkolla e Arteve dhe Kolegji Teknik i Komunitetit të Forsyth-it.