Winston-Salem

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Winston-Salem
Winston-Salem
Qytet
Pamje nga Uinstën Seilëm
Pamje nga Uinstën Seilëm
Popullsia
 • Gjithsej(2.011) 232,385
Faqja zyrtarewww.cityofws.org
Vendodhja e Uinstën Seilëmit në Karolinën e Veriut

Winston-Salem (shqiptohet Uinstën Seilëm) është një qytet në shtetin amerikan të Karolinës së Veriut, me një popullsi prej 229.617 banorësh në 2010. Winston-Salem është qendra dhe qyteti më i madh i Rrethit Forsyth dhe qyteti i katërt më i madh në Karolinën e Veriut. Winston-Salem ka katër kolegje katër-vjeçarë dhe një dy-vjeçar: Wake Forest University (Universiteti Ueik Forest), një universitet privat i shquar në rang kombëtar; Winston-Salem State University (Universiteteti Shtetëror i Uinstën Seilëm), një universitet historikisht me studentë afrikano-amerikanë, themeluar në vitin 1892, Salem College, një kolegj katër-vjeçar i arteve liberale dhe kolegji më i vjetër vetem për vajza në Amerikë, themeluar në vitin 1772, Universiteti i Karolinës së Veriut, Shkolla e Arteve dhe Kolegji Teknik i Komunitetit të Forsyth-it.