Wish Dragon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Wish Dragon
Regjia ngaChris Appelhans
Shkruar ngaChris Appelhans
ProdhuesiAron Warner
Chris Bremble
Jackie Chan
LuajnëJohn Cho
Jimmy Wong
Constance Wu
Natasha Liu Bordizzo
Jimmy O. Yang
Aaron Yoo
Will Yun Lee
Ronny Chieng
MontazhiMichael Andrews
MuzikaPhilip Klein

Kompanitë prodhuese
Columbia Pictures
Sony Pictures Animation
Beijing Sparkle Roll Media Corporation
Tencent Pictures
Base FX
Flagship Entertainment Group
Boss Collaboration
Cultural Investment Holdings
Shpërndarë ngaSony Pictures Releasing (Kinë)
Netflix (ndërkombëtar)
Data e publikimit
15 janar 2021 (Kinë)
11 qershor 2021 (ndërkombëtar)
Kohëzgjatja
98 minuta
ShtetetKinë
Shtetet e Bashkuara
GjuhëtKinezisht
Anglisht
Fitimi21.1 milion dollarë[1]

Wish Dragon (Shqip: Dragoi i Dëshirës) është një film komedi fantastike i animuar kompjuterik kinez-amerikan i vitit 2021, shkruar dhe drejtuar nga Chris Appelhans. Prodhuar nga Columbia Pictures, Sony Pictures Animation, Beijing Sparkle Roll Media Corporation, Tencent Pictures, Base FX, Flagship Entertainment Group, Boss Collaboration dhe Cultural Investment Holdings. Jackie Chan prodhoi filmin dhe dubloi rolin e Cho në versionin mandarin kinez.[2] Personazhet u dubluan në versionet kineze dhe angleze.[3]

Wish Dragon u lëshua teatralisht në Kinë më 15 janar 2021 dhe në Netflix ndërkombëtarisht në 11 qershor 2021. Ai mori vlerësime të ndryshme nga kritikët dhe audiencat, dhe është krahasuar në mënyrë të favorshme dhe të pafavorshme me Aladdin e Disney.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Din është një student i klasës punëtore në Shangai, i cili ëndërron të ribashkohet me mikeshën e tij të fëmijërisë Li Na, e cila u zhvendos vite më parë nga lagja e tij me babanë e saj, Wang, dhe jeton një jetë të harlisur. Një ditë, Dinit i jepet një ibrik çaji nga një burrë i moshuar nga i cili del Long, një dragua dëshirash. Long e informon Dinin se do t'i japë tre dëshira zotërisë së tij, këdo që mban çajnikun. Din do të jetë mjeshtri i dhjetë dhe i fundit i Long dhe do ta çlirojë Long nga skllavëria e tij, duke e lejuar atë të hyjë në Botën e Shpirtit. Më pas, Din ndiqet nga një treshe i udhëhequr nga një burrë i quajtur Pockets, i dërguar nga Wang për të rimarrë çajnikun me shpresën për të shpëtuar biznesin e tij të dështuar. Din përdor dëshirën e tij të parë për të luftuar dhe për të shpëtuar.

Të nesërmen, Din dhe Long arrijnë në festën e ditëlindjes së Li Na. Din bën dëshirën e tij të dytë që të paraqitet përkohësisht si një princ i pasur, duke shpresuar që Li Na ta vërejë që të rindezë miqësinë e tyre. Li Na zhgënjehet kur kupton se babai i saj nuk do të marrë pjesë në festën e saj. Din, duke qenë në hap me mbulesën e tij, e ngushëllon atë dhe ata janë pyetur nga Wang (përmes një thirrjeje video) për të ndarë një vakt së bashku. Long paralajmëron Dinin që Li Na do ta linte atë sa më shpejt që të mësonte identitetin e tij për shkak të statuseve të tyre të ndryshme socio-ekonomike.

Në takim, Din i kërkon Long këshillë se si të veprojë në përputhje me statusin e tij të ri, por përfundon duke e mërzitur Li Na gjatë procesit. Ata përfundojnë në lagjen e Dinit pasi goons i përgjojnë përsëri. Din i zbulohet Li Na, dhe pjesën tjetër të ditës ata e kalojnë në lagje duke rijetuar argëtimet e tyre të fëmijërisë. Sidoqoftë, Li Na tërhiqet duke pretenduar se ajo ka përgjegjësi dhe pritje që duhet të përmbushë, duke dëmtuar ndjenjat e Dinit. Më vonë atë natë, Din i zemëruar i kërkon Long që ta bëjë atë të pasur në një përpjekje të hershme për t'u respektuar. Long i zbulon Dinit se në jetë ai ishte një zot i pasur dhe i fuqishëm, mbretërimi i të cilit përfundoi në vetmi dhe tragjedi dhe u ndëshkua për t'u bërë një drago i uruar. Shërbëtoria e Long si një dragua i uruar ka për qëllim ta bëjë atë të vlerësojë kuptimin e jetës dhe nuk ka arritur të përmbushë me të gjithë zotërit e tij të mëparshëm.

Pas gjurmimit të Dinit, Pockets tradhton Wang duke marrë çajnikun për vete dhe i kërkon dragoit të urimit dëshirën e tij të parë për të kthyer gjithçka që prek në ar. Ai e lëshon Wang nga një skelë e madhe, duke e plagosur për vdekje para Li Na. Din ndjek goons, dhe përfundimisht përfundon duke luftuar Xhepat në shpinë të Long. Xhepat cepin Din dhe përgatitet ta godasin me dorën e tij të artë, por Long e vë veten në rrugë, duke bërë që ai dhe Xhepat të kthehen në statuja ari. Din nuk është në gjendje të ndalojë statujën e Long të fundoset në fund të një lumi, ndërsa Xhepat copëtohen përtokë.

Long e gjen veten e tij njerëzore në hyrje të Botës Shpirtërore. Pavarësisht se u tundua të kalonte nëpër porta, ai i lutet zotit mbrojtës të portës që të kthehet në Din sepse ai nuk e ka përdorur dëshirën e tij të tretë. Kujdestari pajtohet, me një kusht. Din përdor dëshirën e tij të fundit për ta rikthyer Wang në jetë dhe Long zhduket.

Dikur më vonë, Wang fillon një restorant që tregon gatimin e nënës së Din, me Din dhe Li Na duke ndihmuar. Din gjen një ibrik çaji si ai me të cilin banonte Long dhe e liron. Long i thotë Dinit se kushti për kthimin e tij në Tokë ishte të qëndronte dhe t'u shërbente dhjetë zotërve të tjerë. Pasi i thotë lamtumirë Longit, Din e vendos çajnikun në një karrocë të drejtuar nga i moshuari në fillim, i cili është në të vërtetë rojtari i portës për në Botën e Shpirtit.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Jimmy Wong si Din Song, një student që ëndërron të ribashkohet me mikun e tij të fëmijërisë Li Na.
 • John Cho si Long, një dragua cinik, por i gjithëfuqishëm, i aftë të japë dëshira.
 • Constance Wu si Song, nëna e Dinit.
 • Natasha Liu Bordizzo si Li Na Wang, Shoqja e fëmijërisë së Din, e cila u transferua me babanë e saj vite më parë nga lagjja ku ajo jetonte dhe tani jeton një jetë bujare.
  • Alyssa Abiera si Li Na (fëmijë)
 • Jimmy O. Yang si Short Goon, një nga goons të Pockets; dhe një roje sigurie.
 • Aaron Yoo si Pockets, një rojtar i punësuar nga Wang për të marrë çajnikun që ka Din.
 • Will Yun Lee si Wang, babai i Li Na, biznesi i ndërmarrjes së të cilit po dështon.
 • Ronny Chieng si Pipa, rojtari i portës në Botën e Shpirtit.

Nico Santos dhe Bobby Lee dublojnë, respektivisht: Buckley, asistenti i Wang dhe Diao, një nga goons të Pockets. Regjisori i filmit Chris Appelhans dublon kamarierin dhe një shitës me pakicë Nomani. Niu Junfeng dhe Jackie Chan dublojnë Din dhe Long, respektivisht në versionin mandarine.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Wish Dragon" (në anglisht). Marrë më 5 qershor 2021.
 2. ^ N'Duka, Amanda (17 prill 2018). "Jackie Chan, Constance Wu & More Join The Sony/China Co-Produced Animated Film 'Wish Dragon'". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 17 prill 2018.
 3. ^ Frater, Patrick (23 prill 2018). "Jackie Chan, China's BaseFX Making 'Wish Dragon' for Sony Animation". Variety (në anglisht).