Wojciech Szczurek

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Wojciech Szczurek
Wojciech Szczurek (official).jpg
Kryetar në Gdynia
1998 – në vazhdim
Paraardhësi: Franciszka Cegielska
Të dhënat personale
Lindi më: 1 dhjetor 1963
Lindi në: Gdynia, Poloni
Bashkëshortja Barbara Szczurek

Wojciech Bogusław Szczurek (lindi më 1 dhjetor 1963, Gdynia) është kryetar i qytetit Gdynia që nga vitit 1998.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wojciech Szczurek kreu shkollën fillore dhe të mesme në Gydnia. Ai ka diplomuar në Fakultetin e Ligjit dhe Administrimit në Universitetin e Dancigut, ku morri edhe doktoraturën.

Në vitet 1989-1994 ka punuar si vlerësues dhe më vonë u bë gjykatës në Gjykatën e Distriktit të Gdynia.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai është i martuar me Barbara Szczurek dhe kanë tre fëmijë – Mateusz, Marek and Maciej.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek laureatem Nagrody im. Bączkowskiego". Gazeta Wyborcza (në polonisht). 14 mars 2011. Arkivuar nga origjinali origjinali më 24 mars 2011.