Wolfgang Puschnig

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Wolfgang Puschnig
Puschnig at Moers Festival 2015.
Puschnig at Moers Festival 2015.
Të dhëna
U lind21.05.1956
Klagenfurt, Austria
PrejardhjaAustria
PunaMuzikant, kompozitor
VeglatSaksofon, klarinetë, flaut
Vitet aktive1975–tani
Shtëpitë diskografikeECM Records, Amadeo, EmArcy
BashkëpunimetVienna Art Orchestra
Faqja zyrtarewww.puschnig.com

Wolfgang Puschnig (lindur më 21 maj 1956 në Klagenfurt, Austri) është një muzikant xhaz austriak (saksofon, flaut, bas klarinetë) dhe kompozitor.[1]

Puschnig 2008 në një koncert me Saxofour

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas studimeve të tij për saksofon dhe flaut në Konservatorin e Vjenës Puschnig ishte anëtari themelues i Orkestrës së Artit të Vjenës së bashku me Mathias Rüegg në mesin e viteve 1970. Këtu ai ishte aktiv deri në vitin 1989. Ai ishte gjithashtu i përfshirë në projekte me Ernst Jandl që përfshinte Lauren Newton. Ai gjithashtu luajti me Hans Koller në fillim të viteve 1980, me kuartetin 'Air Mail' dhe 'Saxofour'. Carla Bley e solli atë në grupet e saj në mesin e viteve 1980. Ai ka punuar me Wolfgang Mitterer, Uli Scherer dhe partneren e tij të gjatë Linda Sharrock dhe Jamaaladeen Tacuma në grupe të ndryshme, dhe gjithashtu ka bashkëpunuar me Reinhard Flatischler, Herbert Joos, Christof Lauer dhe Michel Godard . Në projektin "Aspektet Alpine" ai filloi në vitin 1991 me muzikantë të xhazit dhe muzikantët e Amstetten së bashku (së fundmi në JazzFest Berlin 2006 dhe në Musikfest Waidhofen / Thaya 2007). Përveç kësaj, ai ka performuar vazhdimisht me ansamblin korean të goditjeve SamulNori.[1]

Puschnig është profesor në Universitetin e Muzikës dhe Arteve Performuese në Vjenë dhe ish Shef i Departamentit të Muzikës Popullore.[1]

Nderimet (përzgjedhja)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume solo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1988: Pieces Of The Dream (Amadeo)
 • 1991: Aspektet alpine (Amadeo)
 • 1995: Metafora të përziera (Amadeo)
 • 1997: Dream Weavers (Label Hopi)
 • 1998: Roots & Fruits ( EmArcy )
 • 1999: Aspekte (Pao Records)
 • 2001: Chants (Quinton Records)
 • 2006: Things Change: The 50th Anniversary Box (EmArcy), 3xCD

Bashkëpunimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me Ernst Jandl
 • 1984: Bist Eulen? (Ekstraplatte)
 • 1988: Vom Vom Zum Zum (Extraplatte)
Me 'Air Mail' ( Harry Pepl, Mike Richmond, Wolfgang Puschnig, Wolfgang Reisinger )
 • 1985: Lutja për paqe (Moers Music)
 • 1988: Light Blues (Amadeo, LP)
 • 2001: Light Blues (EmArcy, CD)
Me 'AM 4' (Wolfgang Puschnig / Linda Sharrock / Uli Scherer)
 • 1989: . . . And She Answered
Me Red Sun Samulnori (Choi Jong Sil, Kang Min Seok, Kim Duk-Soo, Lee Kwang Soo)
 • 1989: Red Sun Samulnori (Amadeo)
 • 1994: Then Comes The White Tiger( ECM Records )
 • 1995: Nanjang - A new Horizon(Amadeo, Antile)
Me Carla Bley
 • 1991: The Very Big Carla Bley Band (WATT Works)
 • 1996: The Carla Bley Big Band Goes to Church (WATT Works)
 • 2000: 4x4 (WATT punon)
 • 2003: Looking for America (WATT Works)
 • 2008: Appearing Nightly (WATT Works)
Me Paul Urbanek dhe Hans Koller
 • 2000: Koncepti i Hans Koller (Extraplatte)
 • 2002: Koncepti Hans Koller 2 (Extraplatte)

Me Orkestrën e Artit të Vjenës

 • Tango from Obango (Art, 1980)
 • Concerto Piccolo (Hat ART, 1981)
 • Suite for the Green Eighties(Hat ART, 1982)
 • From No Time to Rag Time (Hat ART, 1983)
 • The Minimalism of Erik Satie (Hat ART, 1984)
 • A Notion in Perpetual Motion (Hat ART, 1985)
Me projekte të tjera
 • 1986: Obsoderso (Moers Music), si Wolfgang Puschnig / Wolfgang Mitterer
 • 1986: Pat Brothers nr. 1. (Moers Music), me The Pat Brothers (Wolfgang Mitterer, Wolfgang Puschnig)
 • 1988: Two Songs For Another Lovely War (Ex Zed Records), si Wolfgang Puschnig / Christian Radovan / Wolfgang Reisinger / Uli Scherer / Heiri Kaenzig / Harry Sokal / Mathias Rüegg
 • 1998: Holy Aureols Esoteric (Esovision), si Wolfgang Puschnig dhe Stefan Benkö
 • 1998: Spaces (EmArcy), si Wolfgang Puschnig • Mark Feldman
 • 1998: DHOMA e nxehtë (Extraplatte), si Lechner / Puschnig / Tang / Youssef
 • 2000: Pothuajse blu (EmArcy), me Willi Resetarits
 • 2002: Grey (Quinton Records), si Wolfgang Puschnig | Steve Swallow | Don Alias | Victor Lewis
 • 2002: Red - White - Red & Spangled (Universal Music Austria), me Harry Sokal
 • 2005: Odem (EmArcy), si Wolfgang Puschnig, Jatinder Thakur, Dhafer Youssef
 • 2005: Color Fields (Unit Records), si Newton - Huber - Puschnig
 • 2005: Voices Of Time (Universal Music Austria), me Harry Sokal
 • 2007: Late Night Show Pjesa II (Quinton Records), si Puschnig / Sharrock
 • 2008: Gemini Binjakët (ITM ARCHIVES, 2xCD), me Jamaaladeen Tacuma
 • 2008: Aspekte Alpine - Homazh për OC (EmArcy), si Wolfgang Puschnig | Robert Pussecker
 • 2010: Terra (Leo Records), me Sainkho Namtchylak
 • 2011: Berühren (PAN TAU-X Records), me Triomobile ( Ponger, Roder, Soyka, Puschnig) [3]
 • 2014: Përditësimi i Orkestrës së Kompozitorit të Jazz (ECM Records), me Michael Mantler

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d "Puschnig, Wolfgang". Austria Forum (në gjermanisht). Marrë më 2016-08-21.
 2. ^ "Großes Ehrenzeichen des Landes Kärnten für Jazzmusiker Wolfgang Puschnig" (në gjermanisht). Land Kärnten (ktn.gv.at). Arkivuar nga origjinali më 4 dhjetor 2021. Marrë më 2018-12-26.
 3. ^ "Wolfgang Puschnig". Discography (në gjermanisht). Discogs.com. Marrë më 2016-08-21.

Lindhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]