Xarelto

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Rivaroxaban, i shitur me emrin e markës Xarelto ndër të tjera, është një ilaç kundërmpiksës (hollues gjaku) që përdoret për të trajtuar dhe parandaluar mpiksjen e gjakut . [1] Në mënyrë të veçantë përdoret për të trajtuar trombozën e venave të thella dhe embolizmin mushkëror dhe parandalimin e mpiksjes së gjakut në fibrilacionin atrial dhe pas operacionit në ije ose gju. [1] Merret nga goja . [1]

Efektet anësore të zakonshme përfshijnë gjakderdhjen. [1] Efekte të tjera anësore serioze mund të përfshijnë hematoma kurrizore dhe anafilaksi . [1] Është e paqartë nëse përdorimi gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji është i sigurt. [2] Krahasuar me warfarin, ajo ka më pak ndërveprime me medikamente të tjera . [3] Ajo funksionon duke bllokuar aktivitetin e faktorit të proteinës së mpiksjes Xa . [1]

Rivaroxaban u patentua në 2007 dhe u miratua për përdorim mjekësor në Shtetet e Bashkuara në 2011. [4] Në Shtetet e Bashkuara, ai nuk do të jetë i gatshëm si një mjekim i zakonshëm deri në vitin 2024. [5] [6] Është në listën e barnave thelbësore të OBSHsë . [7] Në vitin 2020, ishte ilaçi i 86-të më i përshkruar në Shtetet e Bashkuara, me më shumë se 8 milion receta. [8] [9]

Përdorime mjekësore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në të sëmurët me fibrilacion atrial jovalvular, paraqitet të jetë po aq efektiv sa warfarina në parandalimin e goditjeve ishemike dhe ngjarjeve embolike. [10] [11] Rivaroxabani shoqërohet me shkallë më të ulët të gjakderdhjeve serioze dhe fatale sesa warfarina, megjithëse xarelto shoqërohet me shkallë më të lartë të gjakderdhjes në traktin gastrointestinal . [12]

 1. ^ a b c d e f "Rivaroxaban Monograph for Professionals". Drugs.com. American Society of Health-System Pharmacists. Marrë më 3 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "AHFS2019" defined multiple times with different content
 2. ^ "Rivaroxaban Use During Pregnancy". Drugs.com. Marrë më 3 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Kiser K (2017). Oral Anticoagulation Therapy: Cases and Clinical Correlation. Springer. fq. 11. ISBN 9783319546438. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Generic Xarelto Availability". Drugs.com. Marrë më 9 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Orange Book: Approved Drug Products with Therapeutic Equivalence Evaluations". www.accessdata.fda.gov. Marrë më 24 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Bayer, J&J Win Ruling That Upholds Patent for Xarelto Drug". 22 prill 2019. Marrë më 24 prill 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ World Health Organization (2021). World Health Organization model list of essential medicines: 22nd list (2021). Geneva: World Health Organization. hdl:10665/345533. WHO/MHP/HPS/EML/2021.02. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "The Top 300 of 2020". ClinCalc. Marrë më 7 tetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Rivaroxaban - Drug Usage Statistics". ClinCalc. Marrë më 7 tetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Lowenstern A, Al-Khatib SM, Sharan L, Chatterjee R, Allen LaPointe NM, Shah B, etj. (dhjetor 2018). "Interventions for Preventing Thromboembolic Events in Patients With Atrial Fibrillation: A Systematic Review". Annals of Internal Medicine. 169 (11): 774–787. doi:10.7326/M18-1523. PMC 6825839. PMID 30383133. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Gómez-Outes A, Terleira-Fernández AI, Calvo-Rojas G, Suárez-Gea ML, Vargas-Castrillón E (2013). "Dabigatran, Rivaroxaban, or Apixaban versus Warfarin in Patients with Nonvalvular Atrial Fibrillation: A Systematic Review and Meta-Analysis of Subgroups". Thrombosis. 2013: 640723. doi:10.1155/2013/640723. PMC 3885278. PMID 24455237. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Brown DG, Wilkerson EC, Love WE (mars 2015). "A review of traditional and novel oral anticoagulant and antiplatelet therapy for dermatologists and dermatologic surgeons". Journal of the American Academy of Dermatology. 72 (3): 524–34. doi:10.1016/j.jaad.2014.10.027. PMID 25486915. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)