Xhaketa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një burrë i veshur me një xhaketë sportive.

Një xhaketë është një veshje për pjesën e sipërme të trupit, që zakonisht shtrihet poshtë ijeve.[1] Një xhaketë zakonisht ka mëngë dhe fiksohet në pjesën e përparme ose pak anash. Një xhaketë është përgjithësisht më e lehtë, më e ngushtë dhe më pak izoluese se një pallto, e cila është veshje e sipërme. Disa xhaketa janë në modë, ndërsa të tjera shërbejnë si veshje mbrojtëse. Xhaketat pa mëngë janë jelek.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Picken, Mary Brooks (1999) [1957]. A Dictionary of Costume and Fashion. Dover Publications. fq. 185. ISBN 978-0-486-40294-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)