Jump to content

Xhamia e Abdurrahman Pashës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Situata sot

Xhamia me Sahat apo Xhamia e Abdurrahman Pashës është një monument kombëtar kulturor të Shqipërisë. Kjo xhami historikë ishte i njohur edhe si Xhamia e vjetër e Peqinit. Mbi portën e kësaj xhamie, gjendej një mbishkrim, ku shënohej data e ndërtimit të kësaj xhamie, ku në të shkruhej: "Falenderimi i takon Zotit që kjo xhami e re u ndërtua. Cilido që do ta shohë do t'i dëfrejë zemra. Në mes të pranverës u krye ndërtimi i saj. Ju bekoftë Zoti, o të pasur që shkelqyet datën e përurimit." Kjo xhami shekullore ka nevojë urgjente për vazhdimin e restaurimit të saj.

Xhamia e Abdurrahman Pashës me Sahat

Fotot te vitit 1916 vertetojne fjalet e Evlija Çelebiut se ndertimi i kesaj xhamije eshte bere ne vitin 1656 nga Abdurrahman Pashe Bonati. Xhamia është e vendosur në qytetin e Peqinit dhe është rindërtuar në vitet 1822-1823. Xhamia e Peqinit per nga vlerat arkitekturore, elegances, hijeshise, ndertimit estetik, pikturave te jashtezakonshme te bukura dhe te rralla me elemente cilesore vlerash padyshim e benin nje nga monumentet e kultit islam me te bukur dhe nga me te vecantat ne Shqiperi. Duket qarte se pikturat e kesaj xhamie ishin para vitit 1800. Ai ishte, pas diktatorit Enver Hoxha, Shqipëria kishte deklaruar shtet ateist dhe Islami ndaluar si fe, shpallur monument kulture.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Religious buildings with the "Culture Monument" status". Komiteti Kombëtar i Republikës së Shqipërisë mbi Kultin. Marrë më 28 tetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)