Xhamia e Iliaz Kukës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhamia e Ilijaz Kukës
Xhamia e Ilijaz Kukes.JPG
Lloji Arkitekturore
Vendndodhja Prizren, Kosovë
Koordinatat 42°12′34″V 20°44′02″L / 42.20944°V 20.73389°L / 42.20944; 20.73389Koordinatat: 42°12′34″V 20°44′02″L / 42.20944°V 20.73389°L / 42.20944; 20.73389
Ndërtuar Shek. XVI
Emri zyrtar: Monument /Ansambël
Lloji Nën mbrojtje
Nr. i referencës 350

Xhamia e Ilijaz Kukës është një monument i trashëgimisë kulturore në Prizren, Kosovë.[1] Ky monument është i kategorisë "Arkitekturor".

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.