Xhamia e Kyçyk-Hasanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xhamia e Kyçyk-Hasanit

Xhamia e Kyçyk-Hasanit (Greqisht: Τζαμί του Κιουτσούκ Χασάν, Turqisht: Küçük Hasan Camii) ështe nje xhami osmane historike në ishullin e Kreta, Greqi. Ajo është ndërtuar në vitin 1645 nga arkitektet armen osmanlli me emrin e komandantit Hasan Pashë Kyçyku. Minareja nuk është rikonstruktuar.

Ngjyra e xhamisë Kyçyk-Hasanit është bardhe dhe ajo ka vetem një minare të bukur.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Xhamia e Kyçyk-Hasanit – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale