Xhamia e Telelkave

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhamia e Telelkave pa minare në vitin 2021

Xhamia e Telelkave ose Xhamia e Ibrahim Pashës është një xhamiaBerati, Shqipëri. Midis xhamise se Plumbit dhe xhamise se mbretit, kishte dhe nje minare tjeter. Mori statusin monument kulture.

Kjo xhami ishte në fillim të "Udhës së Çifutëve". Minarja e xhamisë u shkatërrua dhe ndërtesa është shndërruar në fabrikë druri. Për fat të keq, kjo traditë nga kohët komuniste vazhdon. Xhamia përdoret ende si punëtori prej druri. Personi që e ka shfrytëzuar e ka marrë me qira atë nga myftinia (e Komunitetit Mysliman te Shqipërisë). Ishte një xhami me vlera shpirtërore, historike dhe monumentale.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ndërtesa fetare me statusin "Momument Kulture"". Komiteti Kombëtar i Republikës së Shqipërisë mbi Kultin. Marrë më 28 tetor 2010.