Xhamia e Abdurrahman Pashës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Xhamia me Sahat)
Jump to navigation Jump to search
Xhamia e Abdurrahman Pashës me Sahat

Xhamia me Sahat apo Xhamia e Abdurrahman Pashës është një monument kombëtar kulturor të Shqipërisë.

Xhamia është e vendosur në qytetin e Peqinit dhe është ndërtuar në vitet 1822-1823. Ai ishte, pas diktatorit Enver Hoxha, Shqipëria kishte deklaruar shtet ateist dhe Islami ndaluar si fe, shpallur monument kulture.[1]

Shiko edhe[redakto | përpunoni burim]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "Religious buildings with the "Culture Monument" status". Komiteti Kombëtar i Republikës së Shqipërisë mbi Kultin. Marrë më 28 tetor 2010.