Jump to content

Xheki Çan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jackie Chan
Jackie Chan
U lind në7 prill 1954 (60 vjeçar)
KombësiaKinez (Hong Kong)
TitulliJackie Chan
Faqja në rrjet[1]

Chan Kong-sang i njohur si Jackie Chan (lindi më 7 prill 1954) është një aktor, regjisor, këngëtar dhe kaskader kinez. Lindur në Hong Kong, në fillimet e veta ai njihej me nofkën Sing Lung (Dragoi). Karriera e tij përfshin një sërë filmash të realizuar në Kinë dhe në SHBA. Në fëmijëri Xheki u vendos në Insitutin Kërkimor të Operas së Pekinit, një shkollë me një disiplinë të hekurt. Për një periudhë të gjatë ai studioi artet marciale, muzik dhe të tjera disiplina të cilat do e ndihmonin në të ardhmen. Fillimisht Jackie Chan kryente role jo me peshë në film. Një nga shfaqjet më sinjikative të tij gjatë viteve 1970, ishte roli si antagonist i Brus Lisë. Më shumë informacion mbi aktorin mund të gjendet në autobiografinë e tij të titulluar: Unë Jam Jackie Chan: Një Jetë me Aksion.

Jackie Chan mori rolin e tij deçiziv në filmin Grushti i Ri i Furishëm – si vazhdim i filmit të suksesshëm të Brus Lisë Grushti i Furishëm – por pa arritur sukses. Në të tilla kushte, ai vendosi të paraqiste element të rinj në filmat e tij që kishin të bënin me një sërë situatash komike dhe gafash të ndërthurura me aksionin e arteve marciale. Në vitin 1978, Jackie Chan fiton famë me filmin e tij Drunken Master. Për firmën televizive “Sky” Xheki tha se suksesi i tij qëndronte në të bërën krejt të kundërtën e aktorit Brus Lee. “– Nëse Brus Li ishte serioz, atëherë personazhi im duhej të ishte krejt e kundërta” – u shpreh ai në intervistë. Shpesh gjatë interpretimit të filmave, Can është dëmtuar seriozisht në skenë duke pësuar fraktura në pjesë të ndryshme të trupit, madje edhe duke përfunduar në koma.

Xheki e vazhdoi karrierën e tij kinematografike edhe në SHBA siç është The Cannonball Run në vitin 1980. Megjithatë ai do të fitonte famë jashtë Azisë vetëm mbas filmit Police Story i vitit 1985.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chan lindi më 7 prill 1954 në Hong Kong si Chan Kong-sang te Charles dhe Lee-Lee Chan, refugjatë nga Lufta Civile Kineze. Prindërit e tij punuan për ambasadorin francez në Hong Kong, dhe Chan i kaloi vitet e tij formuese në bazë të vendbanimit të konsullit në rrethinën Victoria Peak.[1]

Chan ndoqi shkollën fillore Nah-Hwa në ishullin Hong Kong, ku ai dështoi vitin e tij të parë, pas së cilës prindërit e tij u tërhoqën nga shkolla. Në vitin 1960, babai i tij emigroi në Canberra, Australi, për të punuar si kryekuzhinier për ambasadën amerikane, dhe Chan u dërgua në Akademinë e Dramave në Kinë, një shkollë e drejtuar nga Mjeshtri Yu Jim-yuen.[1][2] Chan u stërvit me rigorozitet për dekadën tjetër, duke shkëlqyer në artet marciale dhe akrobatikë.[3] Ai përfundimisht u bë pjesë e Shtatë Fatlumët e Vegjël, një grup i performancës i përbërë nga studentët më të mirë të shkollës, duke fituar emrin e skenës Yuen Lo në homazhe ndaj mjeshtrit të tij. Chan u bë miq i ngushtë me anëtarët e grupit të tij Sammo Hung dhe Yuen Biao, dhe të tre këta më vonë u bënë të njohur si Tre Vëllezërit ose Tre Dragonj.[4] Pasi hyri në industrinë e filmit, Chan së bashku me Sammo Hung morën mundësinë të stërviten në hapkido nën mjeshtrin e madh Jin Pal Kim, dhe Chan përfundimisht arriti një rrip të zi.[5] Jackie Chan gjithashtu trajnoi në stile të tjera të arteve marciale si karate, xhudo, taekwondo dhe Jeet Kune Do.

Chan u bashkua me prindërit e tij në Canberra më 1976, ku ai shkoi për pak kohë në Kolegjin Dickson dhe punoi si punëtor në ndërtim.[6] Një ndërtues i tij i quajtur Jack mori Chan nën krahun e tij, duke fituar kështu Chan pseudonimin e "Jack i Vogël" që u shkurtua më vonë në "Jackie", dhe emri Jackie Chan ka mbërthyer me të qysh atëherë.[7] Në fund të viteve 1990, Chan ndryshoi emrin e tij kinez në Fong Si-lung, pasi mbiemri origjinal i babait të tij ishte Fong.[7]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Biography of Jackie Chan". Biography. Tiscali. Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2010. Marrë më 1 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Jackie Chan Battles Illegal Wildlife Trade". Celebrity Values. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2012. Marrë më 1 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Biography of Jackie Chan". StarPulse. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2012. Marrë më 1 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Seven Little Fortunes". Feature article. LoveAsianFilm. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2010. Marrë më 28 shkurt 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Jackie Chan's Hapkido Master". Web-vue.com. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2013. Marrë më 2 janar 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Boogs, Monika (7 mars 2002). "Jackie Chan's tears for 'greatest' mother". The Canberra Times. Arkivuar nga origjinali më 21 shtator 2008. Marrë më 28 shkurt 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ a b "Jackie Chan – Actor and Stuntman". BBC. 24 korrik 2001. Marrë më 28 shkurt 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)