Jump to content

Xhelatina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xhelatinë me fletë (ose gjethe) për gatim

Xhelatina (nga latinishtja: gelatus , 'i ngurtë' ose 'i ngrirë') është një përbërës ushqimor i tejdukshëm, pa ngjyrë, pa aromë, që zakonisht rrjedh nga kolagjeni i marrë nga pjesët e trupit të kafshëve. Është i brishtë kur thahet dhe gome kur është i lagësht. Mund të quhet gjithashtu kolagjen i hidrolizuar, hidrolizë e kolagjenit, hidrolizues i xhelatinës, xhelatinë i hidrolizuar dhe peptide kolagjeni pasi i është nënshtruar hidrolizës. Përdoret zakonisht si një agjent trashës në ushqime, pije, ilaçe, kapsula me ilaçe ose vitamina, filma fotografikë, letra dhe kozmetikë.

Karakteristikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vetitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhelatina është një koleksion i peptideve dhe proteinave të prodhuara nga hidroliza e pjesshme e kolagjenit të nxjerrë nga lëkura, kockat dhe indet lidhëse të kafshëve si bagëtitë e zbutura, pulat, derrat dhe peshqit. Gjatë hidrolizës, disa nga lidhjet midis dhe brenda proteinave përbërëse thyhen. Përbërja e tij kimike është, në shumë aspekte, afërsisht e ngjashme me atë të kolagjenit të tij mëmë. [1] Klasat fotografike dhe farmaceutike të xhelatinës në përgjithësi janë me burim nga kockat e bagëtive dhe lëkura e derrit. Xhelatina klasifikohet si hidrogel .

Përbërja e aminoacideve

Xhelatina është pothuajse pa shije dhe erë me një pamje pa ngjyrë ose pak të verdhë. [2] [3] Është e tejdukshme dhe e brishtë, dhe mund të vijë si fletë, theka ose si pluhur. [2] Tretësit polarë si uji i nxehtë, glicerina dhe acidi acetik mund të shpërndajnë xhelatinën, por është i patretshëm në tretës organikë si alkooli. [2] Xhelatina thith 5-10 herë peshën e saj në ujë për të formuar një xhel. [2] Xheli i formuar nga xhelatina mund të shkrihet duke u ringrohur dhe ka një viskozitet në rritje nën ngacmim ( tiksotropik ). [2]

  1. ^ Ward, A.G.; Courts, A. (1977). The Science and Technology of Gelatin. New York: Academic Press. ISBN 978-0-12-735050-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b c d e Budavari, S. (1996). Merck Index, (12th ed.) Whitehouse Station, NJ: Merck.
  3. ^ Food and Nutrition Board, National Academy of Sciences. (1996). Food Chemicals Codex 4th Ed. Washington, DC: National Academy Press.