Xhemal Syreja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Xhemaletin Seber (Turqisht: Cemalettin Seber) ose i njohur si Xhemal Syreja (Turqisht: Cemal Süreya) (1931 - 10 janar 1990) ishte përkthyes, poetë dhe shkrimtar turk me prejardhje Zaza.

rruga Xhemal Syreja ne Stamboll

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas Kryengritjes të Dersimit në vitin 1938, Syreja dhe familja e tij u zhvendosën në Bilexhik, një qytet në Rajonin Marmara, Turqi. Ai u diplomua nga Fakulteti i Shkencave Politike të Universitetit të Ankarasë. Ai ishte kryeredaktori i revistës letrare Papirüs. Xhemal Syreja është një anëtar i rëndësishëm i Gjeneratës së DytëPoezisë Turke, një lëvizje abstrakte dhe postmoderne e krijuar si një reagim ndaj lëvizjes më të njohur popullore Garip. Dashuria, kryesisht përmes karakterit të saj erotik, është një temë popullore e veprave të Syrejës. Poezitë dhe artikujt e Syrejës u botuan në revista të tilla si Yeditepe, Yazko, Pazar Postas, Yeni Ulus, Oluşum, Türkiye Yazıları, Politika, Aydınlık dhe Somut. Ai dihet se ka qenë një ndikim parësor në poezinë e Sunay Akın. Ai humbi një letër "y" nga emri i tij i stilolapsës - emri i tij në turqisht fillimisht ishte Süreyya - për shkak të një bast të humbur me poetin turk Sezai Karakoç.[1]

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poezia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Üvercinka (1958)
 • Göçebe (1965)
 • Beni Öp Sonra Doğur Beni (1973)
 • Sevda Sözleri (1984)
 • Güz Bitiği (1988)
 • Sıcak Nal (1988)
 • Sevda Sözleri (1990)

Artikuj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Şapkam Dolu Çiçekle (1976)
 • Günübirlik (1982)
 • Onüç Günün Mektupları (1990)
 • 99 Yüz (1990)
 • Günler (1991)
 • Aydınlık Yazıları/Paçal (1992)
 • Oluşum'da Cemal Süreya (1992)
 • Folklor Şiire Düşman (1992)
 • Papirüs'ten Başyazılar (1992)
 • Uzat Saçlarını Frigya (1992)
 • Aritmetik iyi Kuşlar Pekiyi (1993) – për fëmijë

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Cemal Süreya 'y' harfini nasıl kaybetti?". Gastebursa.com. 12 nëntor 2011. Arkivuar nga origjinali më 24 janar 2013. Marrë më 2012-10-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)