Jump to content

Xhevat Prekazi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Xhevat Prekazi 18 gusht 1957Mitrovicë dhe i takon elitës së futbollistëve të Kosovës. Ka luajtur për disa ekipe më me renome Evropiane si Hajduk (Split), Partizan (Beograd) dhe Galatasaraj (Stamboll).

Xhevat Prekazi është një ndër legjendat e futbollit kosovar dhe evropian. Xhevati ka luajtur për ekipin e Galatasaraj-it në vitet që Kosova ishte në krizën e madhe. Xhevat Prekazi vjen nga familja Prekazi, ka lindur në qytetin e Mitrovicës dhe është rritur në familje me 6 fëmijë.

Nëna Lejlaja dhe babai Rifati i rritën fëmijët me shumë mundim, pa punësi, me varfëri por plot dashuri. Luani, Fatosi, Xhevati, djemët u rriten filluan te luajn futboll. Te trete ishin te suksesshem. Xhevat Prekazi jeton ne Beograd dhe ai është trener për ekipen e te rinjeve te OFK Beograd-it.

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]