Jump to content

Yamina Méchakra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Yamina Méchakra (1949– 2013) ishte një noveliste dhe psikiatre algjeriane. [1]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Méchakra lindi në vitin 1949 në Meskiana në Aures veriore në Algjeri. Në moshën nëntë vjeçare, ajo filloi të shkruante; duke mbajtur shënime në një "ditar" që u rrit me kalimin e kohës. Dy ngjarje shënuan thellësisht fëmijërinë e saj: babai i saj u torturua nga francezët gjatë Luftës Civile Algjeriane para syve të saj, të ekspozuar në rrugë, të lidhur me fuçinë e një tanku. [2][3] Pak më shumë dihet për jetën e saj, megjithëse Kateb Yacine shkroi në parathënien e librit të saj se ajo kishte një "jetë mizore dhe të trazuar". [4][shënime 1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mekakra filloi të shkruante romanin e saj të parë në vitin 1973, duke studiuar psikiatri në Universitetin e Algjerisë. Teza e saj universitare në letërsi ishte e përkushtuar ndaj Apuleius of Madaurus.} Në Algjer, ajo u takua me Kateb Yacine para largimit të tij për në Romë dhe Paris. Yamina Méchakra ndoqi me shkrim stilin e Yachine, i cili dha këshilla dhe udhëzime të zgjeruara. Ajo kishte nevojë të rishkruante tri herë për të përfunduar librin e saj të parë dhe "La Grotte éclatée" u botua në vitin 1979. [5] Yamina Mechakra argumentoi se gratë ishin burimi i kombit dhe themelimi i një shteti të pavarur. [6] Duke iu referuar mbretëreshës Berber njohur si La Kahina [7] , Kateb Yacine titulloi parathënien e tij të romanit si Fëmijët e Kahinës .

Ndërsa ajo vazhdoi të shkruante gjatë viteve të ardhshme, por nuk publikoi asgjë, duke i besuar një gazetari se ajo humbi dorëshkrimet e saj. Në vitin 1997, kur ajo trajtoi një djalë të ri si psikiatër, ajo u frymëzua duke shkruar romanin e saj të dytë Arris , e cila u botua në vitin 1999. [8] Yamina Mechakra është gjithashtu një autore e përkushtuar që mbështeti rëndësinë e një revolucioni kulturor në Algjeri në procesin e dekolonizimit.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo vdiq në Algjeri më 19 maj 2013, në moshën 64 vjeçare, pas një sëmundjeje të gjatë. Më 20 maj 2013, në Pallatin e Kulturës u mbajt një memorial, [9] dhe ajo u varros të njëjtën ditë në varrezat e Sidi Yahia. [10]

Punimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Mechakra, Yamina. "Ecrire femme" [Gruaja që shkruan]. Expressions algériennes: 44–47. OCLC 949070766. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • La Grotte éclatée [Shpella e eksploduar]. series: Lettres du Sud. Alger: SNED. 1979. OCLC 464501613. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Është përdorur gabimisht parametri i të tjerëve (lidhja)[11][12]-->
 • Arris: roman. Paris: Marsa. 1999. OCLC 44479653. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Arris: roman, suivi du supplément collectif [Arris: Novel, followed by collective supplement]. series: Algérie littérature/action. Paris: Marsa. 2000. OCLC 948996415. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Është përdorur gabimisht parametri i të tjerëve (lidhja)

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Kateb Yacine shkroi parathënien e La Grotte éclatée dhe i tha se Méchakra ia kushtoi romanin babait të saj ndërsa shkruante: "Ajo lindi në prag të kryengritjes. Kur dëgjon të flasë për luftë, për herë të parë , ajo mendon se është një stuhi. Në gjuhën arabe popullore, 'guirra', do të thotë si një stuhi dhe një luftë revolucionare, një shpërthim i natyrës." <ref

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2019. Marrë më 30 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 2. ^ https://books.google.al/books?id=0iVpAwAAQBAJ&redir_esc=y
 3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2016. Marrë më 30 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 4. ^ https://books.google.al/books?id=QCffwUlk4BEC&redir_esc=y
 5. ^ https://books.google.al/books?id=QKRnAgAAQBAJ&redir_esc=y
 6. ^ Mechakra, Yamina. "Ecrire femme" [Writing Woman]. Expressions algériennes: 44–47. OCLC 949070766. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ https://www.worldcat.org/title/ecrire-femme/oclc/949070766
 8. ^ https://books.google.al/books?id=QCffwUlk4BEC&redir_esc=y
 9. ^ The Moufdi Zakaria Palace of Culture is an exhibition and conference palace located on the plateau of Annasser in the town of Kouba, Algeria, named after Moufdi Zakaria, the Algerian poet, author of the Kassaman Algerian anthem. The site overlooks the city of Algiers.
 10. ^ https://www.djazairess.com/fr/apsfr/303143
 11. ^ Pears, Pamela (2002). "Women Warriors and the Search for Identity in Post-colonial Algeria: La Grotte éclatée by Yamina Mechakra". Phoebe: Journal of Literature and Art. 14 (1/2 Spring, Fall). Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2016. Marrë më 2016-03-30. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ https://muse.jhu.edu/article/431716

Ndërlidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]