Yasmine Hamdan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Yasmine Hamdan
Yasmien Hamdan Berlin Nov 2013.jpg
Hamdan duke performuar në vitin 2013
Informacione
Lindja1976
PrejardhjaLibani
ZhanriElektronike, Trip hop, Arabisht
Profesion(e)Këngëtare, kompozitore, aktore
Vite aktiv1997–prezent
Bashkëpunim(e) meSoapkills
Yasmine Hamdan
në Festivalin Aarhus 2015 (Danimarkë)
(Foto Hreinn Gudlaugsson)

Yasmine Hamdan është një këngëtare libaneze, kompozitore dhe aktore e vendosur në Paris. Ajo u bë e njohur me Soapkills, drupin duet që ajo e themeloj me Zeid Hamdan, derisa ajo jetonte në Bejrut, Liban. Albumi i parë i lëshuar nga Soapkills ishte Bater (1999).[1] Soapkills ishte një nga shumë të grupet e para të pavarura elektronike në Lindjen e Mesme, dhe qasja e tyre inovative ushtroi një ndikim të qëndrueshëm. Deri më sot, Yasmine Hamdan konsiderohet si një ikonë e muzikës nëntokësore në të gjithë botën arabe.[2][3]

Pas lëvizjes në Paris, Hamdan bashkëpunoi me CocoRosie. Ajo u bashkëpunoj me Mirwais, me të cilin ajo regjistroi albumin Arabology (2008), nën emrin Y.A.S.

Ajo është e martuar me regjisor dhe aktorin palestinez Elia Suleiman dhe jeton në Paris.[4]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Soap Kills
 • Bater (1999)
 • Cheftak (2001)
 • Enta Fen (2005)
Y.A.S.
Yasmine Hamdan, koncert në Berlin, në vitin 2017
 • Arabology (2009)
Solo
 • Ya Nass (2013) (fillimisht u lëshua sasi e kufizuar në vitin 2012 si Yasmine Hamdan)
 • Al Jamilat (2017)

Muzika e filmave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2016: In Between nga Maysaloun Hamoud
 • 2013: Only Lovers Left Alive nga Jim Jarmusch
 • 2009: The Time That Remains nga Elia Suleiman
 • 2006: What a Wonderful World nga Faouzi Bensaidi
 • 2005: A Perfect Day nga K.Jreij dhe Joana Hadjithomas
 • 2003: Cendres nga K.Jreij dhe Joana Hadjithomas
 • 2002: Aux Frontière nga D.Arbid, dokumentar (ARTE, RTBF, CBF)
 • 2002: Intervention Divine nga Elia Suleiman
 • 2002: Terra Incognita nga Ghassan Salhab, Cannes 2002

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Yasmine Hamdan - Farklı Müzik". Farklimuzik.com. Marrë më 2013-05-26. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Yasmine Hamdan Collaborates With Marc Collin". Rollingstoneme.com. 7 dhjetor 2011. Marrë më 2013-05-26. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Arabic Music's Modern Voice". International Herald Tribune. 13 prill 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Saad, Shirine (3 gusht 2013). "Childhood wanderings influence Yasmine Hamdan's third album". The National. Marrë më 25 mars 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]