Yllka Kuqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Yllka Kuqi është një këngëtare shqiptare nga Kosova.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yllka Kuqi u lind ne Gjakovë26 nëntor 1982 Apo "Giorgia" kosovare është ndër këngëtaret e rralla që ka bërë bum që në paraqitjen e parë në skenë, me potencialin e madh dhe ngjyrën karakteristike të zërit, me një shtrirje të gjërë të vokalit. Për të muzika është një nocion shumë i gjerë që nuk mund ta përmbledh me një fjalë e as me një fjali të vetme. Në çdo kohë, në çdo çast dhe në çdo gjendje ajo ka dëshirë të shoqërohet nga muzika dhe të këndoj ngase këndimi i vjen nga thellësia e shpirtit. Kënga sipas Yllkës i jep mundësinë ta shpalos shpirtin e saj artistik dhe t'i falet asaj. Yllka Kuqi është vajza e parë e Zeqë dhe Shahire Kuqit, pas saj kanë lindur edhe tre vëllezër të tjerë edhe një motër. Si fëmija më i madh ka pasur shumë privilegje në familje por njëkohë- sisht edhe shumë përgjegjësi të cilat ende e përcjellin. Familja që nga fillimi vërejnë ambicien e saj për tu angazhuar si në shkollë ashtu edhe në muzikë dhe duke parë talentin e saj e mbështesin, fillimisht nëpër festivale shkollore dhe më vonë edhe në mbrëmje dhe festivale festive. Falë angazhimit dhe vullnetit të madh për të punuar, që nga mosha 18 vjeçare Yllka fillon të mirret me gazetari dhe kjo përvojë e çon të punojë për dy vite me rradhë në radion lokale "Amadeus" si moderatore. Pas mbarimit të shkollës së mesme Yllka ndihet konfuze se çka të studiojë pasi që dega që ajo kishte dëshirë ta studiojë "Psikologjia" nuk ishte ende në Universitetin e Prishtinës. Ajo fillimisht zgjedh fakultetin e biologjisë për të vazhduar pas dy viteve ëndrrën e saj të kahmotshme Psikologjinë. "Dëshira dhe vullneti i madh bënë që unë ta mbaroj me sukses dhe tani për momentin jam edhe në përfundim të studimeve master në këtë degë", thotë Yllka Kuqi duke mos e anashkaluar atë se edhe pse në studime, ajo punon si pedagoge në organizatën joqeveritare "Children for tomorrow" që është një fondacion i teniseres së famshme Steffi Graf.

Paraqitja e parë e saj ishte "Zambaku i Prizrenit" me Butrint Bicurrin. Me kete kenge u nderua me çmimin e parë. Yllka ka marr pjesë në Polifest 2004 me këngën "Ti je ai" ku edhe ketu u nderua me çmimin e parë.

Poashtu ajo eshte paraqitur edhe ne nje nga festivalet me madhshore te Shqiperisë.Në vitin 2005 ajo morri pjese ne festivalin madheshor "Kënga Magjike 2004" me kengen "Dhe te dua ty" ku rrembeu cmimin "Best Vocal" si dhe arrit te marre Cmimin e dytë.

Poashtu ajo paraqitet me vone edhe ne festivale te tjera.Sic eshte paraqitja e saj ne vitin 2006 ne festivalin "Polifest" ku paraqitet me kengen "Ofendimi" ku pati mjaft sukses dhe morri shume duartrokitje mbi te gjitha ajo u vleresua edhe me disa cmime si:Çmimi i kritikës,Çmimi i “Produksionit Jon” dhe Çmimi për orkestrim më të mirë të këngës.

Poahtu ajo paraqitet serish ne vitin 2006 ne festivalin "Kënga Magjike" me kengen "Me merr" ku arriti ne finale dhe mori cmimin "Best Melodi".

Ajo vazhdon serish me paraqitjen e saj ne festivalin madheshtor "Kënga Magjike" ne vitin 2008 me kengen "Mësova nga ti" ku arriti deri ne finale duke rrembyer serish cmimin "Best Melodi" dhe duke u vleresuar me 214 pikë votuar nga vete artistet e ketij festivali.

Ndersa ne vitin 2010 ajo nxjerr videoklpin e saj te parë nga "Max Production" te titulluar "E jotja sjam" nje kenge folklorike e cila ishte edhe pjesmarrese edhe ne "Video Fest" ne vitin 2010 ku u nominua per cmimin "Videospoti me styling-un me te mirë".

Poashtu ne vitin 2011 ajo nxjerre videoklipin e saj te dytë te xhiruar nga "Enter Media" te titulluar "Realitet".

Po ne kete vit ajo ishte edhe prezantuesja e videofestivalit "Videofesti Muzikor 2011" sebashku me Mentor Hazirin.

Ndersa nje nga paraqitjet e saja me te bukura ishte ajo ne vitin 2012 ne festivalin prestigjoz "Top-Fest" me kengen "Ngjyrë" ku arriti deri ne gjysem-finale dhe pati mjaft sukses.

Tani ajo vazhdon me projektet e saja te reja duke i dhuruar publikut gjithmone kenaqesi.

Çmimet e fituara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Zambaku i Prizrenit" 2003; Çmimi i parë i publikut, çmimi i dytë i jurisë, çmimi për interpretimin më të mirë; "Polifest" 2004; Çmimi i parë për muzikën zbavitëse; "Kënga magjike" 2005; Çmimi i dytë dhe çmimi për vokalin më të mirë; "Notafest" 2005; Çmimi i parë i jurisë dhe interpretimi më i mirë; "Polifest" 2006; Çmimi i kritikës, çmimi i "Produksionit Jon" dhe çmimi për orkestrim më të mirë të këngës "Kënga magjike " 2006; Çmimi i melodisë më të mirë.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]