Jump to content

Yoshinori Ohsumi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Yoshinori Ohsumi
Yoshinori Ohsumi më 2016
U lind në9 shkurt 1945 (76 vjet)
KombësiaJaponez
ShkollimiUniversiteti i Tokjos
Universiteti Rockfeller
Njohur përAutofagia
ÇmimetÇmimi Kjoto (2012)
Çmimi Ndërkombëtar Gairdner i Kanadasë (2015)
Çmimi Nobel për Fiziologji dhe Mjekësi (2016)
Çmimi i Përparimit në Shkencat e Jetës (2017)
Karriera shkencore
FushatCitolog
InstitucionetInstituti i Teknologjisë Tokjo
Faqja në rrjetwww.ohsumilab.aro.iri.titech.ac.jp/english.html

Yoshinori Ohsumi (大隅 良典, Ōsumi Yoshinori; lindi më 9 shkurt 1945) është një citolog japonez i specializuar në autofaginë, procesin që përdorin qelizat për të shkatërruar dhe ricikluar përbërësit qelizorë. Ohsumi është profesor në Institutin e Kërkimeve Inovative të Institutit të Teknologjisë Tokjo. Ai mori Çmimin Kjoto për Shkencat Themelore në 2012,[1] Çmimin Nobel për Fiziologji dhe Mjekësi në 2016 dhe Çmimin Përparim në Shkencat e Jetës në 2017[2] për zbulimet e tij të mekanizmave për autofaginë.[3][4] Ai është japonezi i 25-të që ka fituar Çmimin Nobel.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Biemiller, Lawrence (2012-11-10). "Kyoto Prize Is Awarded to 3 Scholars". The Chronicle of Higher Education Blogs: The Ticker (në anglisht). Marrë më 2016-10-04.
  2. ^ "Laureates—Breakthrough Prize". Breakthrough Prize (në anglisht). Marrë më 5 dhjetor 2016.
  3. ^ "Yoshinori Ohsumi - Nobel Lecture: Autophagy - an Intracellular Recycling System". Çmimi Nobel (në anglisht). 7 dhjetor 2016. Marrë më 15 janar 2018.
  4. ^ Kolata, Gina; Chan, Sewell (3 tetor 2016). "Yoshinori Ohsumi of Japan Wins Nobel Prize for Study of 'Self-Eating' Cells". The New York Times (në anglisht). Marrë më 10 tetor 2016.
  5. ^ "Japan's Ohsumi wins Nobel Prize in medicine" (në anglisht). 4 tetor 2016.