Jump to content

You (serial televiziv)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
You
GjiniaTriller psikologjik
Dramë
Krim
Zhvilluar ngaGreg Berlanti
Sera Gamble
Luajnë
KompozitoriBlake Neely
ShtetiShtetet e Bashkuara të Amerikës
Gjuha në prodhimin origjinalAnglisht
Nr. i sezoneve4
Nr. i episodeve35
Prodhimi
Prodhuesi kryesorMarcos Siega

Gina Girolamo Les Morgenstein Sarah Schechter Sera Gamble Greg Berlanti Lee Toland Krieger Silver Tree Michael Foley

Azalea Brooke
ProdhuesiRyan Lindenberg

Adria Lang Jason Sokoloff Jennifer Lence

Wayne Carmona
KinematografiaDavid Lanzenberg
W. Mott Hupfel
Seamus Tierney
Cort Fey
MontazhierëtHarry Jierjian
Gaston Jaren Lopez
Troy Takaki
Rita K. Sanders
Felicia M. Livingston
Erin Wolf
Becca Berry
Vendosja e kameraveSingle-camera
Kohëzgjatja41-50 minuta
Kompanitë e prodhimitBerlanti Productions
Alloy Entertainment
A+E Studios
Warner Horizon Television<brMan Sewing Dinosaur
Transmetimi
Transmetimi i parë9 shtator 2018
Transmetimi origjinalakoma
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

You (shqip: Ti) është një serial televiziv amerikan i zhanrit thriller psikologjik, i bazuar në librat e Caroline Kepnes, zhvilluar nga Greg Berlanti dhe Sera Gamble, dhe prodhuar nga Berlanti Productions, Alloy Entertainment dhe A+E Studios në bashkëpunim me Warner Horizon Television, tani Televizioni Warner Bros.

Sezoni i parë, i cili bazohet në romanin You, u shfaq premierë në Lifetime në shtator 2018, dhe ndjek Joe Goldberg, një menaxher i një librarie dhe vrasës serial, i cili bie në dashuri dhe zhvillon një obsesion ekstrem. Në këtë sezon luajnë Penn Badgley,[1] Elizabeth Lail,[2] Luca Padovan, Zach Cherry dhe Shay Mitchell. Lifetime njoftoi në korrik 2018 se You ishte rinovuar për një sezon të dytë, bazuar në romanin pasues të Kepnes, Trupat e fshehur. Seriali më vonë u zhvendos në Netflix dhe sezoni i dytë u publikua në dhjetor 2019. Sezoni ndjek Joe ndërsa ai zhvendoset në Los Angeles dhe bie në dashuri me trashëgimtaren vendase Love Quinn. Për sezonin e dytë, Ambyr Childers u vendos si i rregullt, duke iu bashkuar aktorëve të rinj Victoria Pedretti, James Scully, Jenna Ortega dhe Carmela Zumbado.

Në janar 2020, seriali u rinovua për një sezon të tretë nga Netflix, i cili u publikua më 15 tetor 2021. Në sezonin e tretë, Saffron Burrows u vendos si i rregullt, duke iu bashkuar aktorëve të rinj Travis Van Winkle, Shalita Grant, Tati Gabrielle, dhe Dylan Arnold. Në tetor 2021, përpara premierës së sezonit të tretë, seriali u rinovua për një sezon të katërt. Pjesa e parë e sezonit të katërt u shfaq premierë më 9 shkurt 2023, ndërsa pjesa e dytë është planifikuar të publikohet më 9 mars.

Sezoni Episodet Transmetimi origjinal
Transmetimi i parë Transmetimi i fundit Network
1 10 shtator 9, 2018 (2018-09-09) nëntor 11, 2018 (2018-11-11) Lifetime
2 10 dhjetor 26, 2019 (2019-12-26) start Netflix
3 10 tetor 15, 2021 (2021-10-15) start
4 10 TBA TBA
Viti Çmimi Kategoria Nominimi Rezultati Ref.
2019 MTV Movie & TV Awards Best Villain Penn Badgley| style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Kandidat/e
Saturn Awards Best Streaming Horror & Thriller Series style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Kandidat/e [3]
Best Actor in a Streaming Presentation style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Kandidat/e
Best Actress in a Streaming Presentation Elizabeth Lail| style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Kandidat/e
2020 Artios Awards Television Pilot & First Season – Drama style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Kandidat/e [4]
2022 Hollywood Critics Association TV Awards Best Actor in a Streaming Series, Drama style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Kandidat/e [5]
Best Actress in a Streaming Series, Drama Victoria Pedretti| style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Kandidat/e
MTV Movie & TV Awards style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Kandidat/e [6]
  1. ^ Petski, Denise (26 qershor 2017). "Penn Badgley To Star in Greg Berlanti Lifetime Drama Series You". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2018. Marrë më 11 maj 2018.
  2. ^ Andreeva, Nellie; Petski, Denise (27 korrik 2017). "You: Elizabeth Lail To Star in Greg Berlanti Lifetime Drama Series, Two Others Cast". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2018. Marrë më 11 maj 2018.
  3. ^ Mancuso, Vinnie (16 korrik 2019). "Avengers: Endgame, Game of Thrones Lead the 2019 Saturn Awards Nominations". Collider (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2019. Marrë më 17 korrik 2019.
  4. ^ Lewis, Hillary (24 shtator 2019). "Artios Awards: Succession, Pose, Dead to Me Among Casting Society TV, Theater Nominees". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2020. Marrë më 2 shkurt 2020.
  5. ^ Verhoeven, Beatrice (7 korrik 2022). "'This Is Us,' 'Succession,' 'Severance' Lead 2022 HCA TV Nominations". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 8 korrik 2022.
  6. ^ Nordyke, Kimberly (5 qershor 2022). "MTV Movie & TV Awards: 'Spider-Man: No Way Home,' 'Euphoria' Top Winners List". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 8 qershor 2022.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]