Zamir (emër)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Emri Zamir gjendet në të paktën katër gjuhë: arabisht, shqip, sllavisht dhe në gjuhën hebraike.

Zamir në gjuhën moderne izraelite mund të gjendet edhe si emër edhe si mbiemër, nga gjuha hebraike: זמיר‎‎, që do të thotë "këngëtar" (rallë, për meshkuj me zë të lartë dhe të hollë) ose "bilbyl".[1]

Zamir është edhe emër mysliman, arabisht:  ضمیر ‎‎, që do të thotë "zemër" ose "ndërgjegje". Mënyra e duhur për ta përkthyer është Ḍamīr, por shpesh paraqitet si Zamir ose Zameer dhe Damir ose Dameer.

Zamir është emër personal te shqiptarët, i cili ka kuptimin "zë mirë", nga "za"= "zëri" + "mir" = "mirë". Forma femërore e emrit është Zamira.

Zamir gjithashtu shfaqet si emër personal në kulturën jugore-sllavike (ish Jugosllavi). Ky mund të jetë emër mysliman, por rastësisht në jugo-sllavishte mund të merr kuptimin "për paqe" ("za" = "për" + "mir"= "paqe").

Emër shqiptar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbiemër te izraelitët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emër te myslimanët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 2000 names website Arkivuar 26 gusht 2016 tek Wayback Machine
  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2016. Marrë më 27 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)