Zatoichi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Zatoichi (座頭市 Zatōichi) është personazh fiktiv që paraqitet në një nga filmat dhe serialet më të gjata në Japoni që luajti gjatë periudhës Edo. Personazhi është masazhierë dhe shpatarë i verbër, krijuar nga romancieri Kan Shimozawa.

Personazhi u zhvillua në ekran nga Daiei Film (tani Kadokawa Pictures) dhe aktori Shintaro Katsu, që luajti rolin e personazhit. Gjithsej 26 filma u bënë nga viti 1962 deri më 1989. Nga viti 1974 deri më 1979, u prodhua seriali televiziv Zatoichi, duke luajtur Katsu dhe disa nga yjet e njëjta që u shfaqën në filma. Këto janë prodhuar nga Katsu Productions. Njëqind epizoda, me epizodat 99 dhe 100 duke qenë finalja dy pjesëshe, u transmetuan para serialit televiziv Zatoichi u anullua.[1]

Filmi i vitit 2003, Zatoichi u drejtua nga Takeshi Kitano i cili gjithashtu luajti rolin e Zatoichit.

Personazhi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zatoichi është një personazh i verbër, anma (masazhier) dhe bakuto (kumarxhi), edhe në festë vallëzon dhe këndon. Në betejë, Zatoichi është shpatarë shumë i aftë, sidomos në aftësitë japoneze, kenjutsu dhe Iaidō. Ai është poashtu i aftë në mundje sumo dhe kyujutsu (gjuajtja me hark).

Shumë pak dihet për kaluarën e Zatoichit, por ai u bë i verbër për shkak sëmundjes. Babai i tij u zhdukë për arsyje të pazbuluar kur Zatoichi ishte pesë vjeç. Ai nuk mban shpatë tradicionale i njohur si katana, por zakonisht mban një shkop që ka shpatë brenda (shikomizue) që ai përdorë edhe për ecje dhe luftë.

Aftësia e tij luftuese me shpejtësi të vetëtimës është e pabesueshme, me shpatën e tij të mbajtur në një rrotullim të kundërt; kjo, e kombinuar me lajthitjet e tij të paqëndrueshme të çelikut në një luftë, veshët e tij të zjarrtë, ndjenjën e erë dhe proprioceptimin, të gjithë i bëjnë një kundërshtar të frikshëm. Në lojën e kumarit, veshët e Zatoichit është jashtëzakonisht të forta, ku mund të dijë nëse zare bie në çift ose tek.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr Titulli në anglisht Viti Kanji Romaji
1 The Tale of Zatoichi 1962 座頭市物語 Zatōichi monogatari
2 The Tale of Zatoichi Continues 1962 続・座頭市物語 Zoku Zatōichi monogatari
3 New Tale of Zatoichi 1963 新・座頭市物語 Shin Zatōichi monogatari
4 The Fugitive 1963 座頭市兇状旅 Zatōichi kyojo tabi
5 On The Road 1963 座頭市喧嘩旅 Zatōichi kenka-tabi
6 Zatoichi and the Chest of Gold 1964 座頭市千両首 Zatōichi senryō-kubi
7 Zatoichi's Flashing Sword 1964 座頭市あばれ凧 Zatōichi abare tako
8 Fight, Zatoichi, Fight 1964 座頭市血笑旅 Zatōichi kesshō-tabi
9 Adventures of Zatoich 1964 座頭市関所破り Zatōichi sekisho yaburi
10 Zatoichi's Revenge 1965 座頭市二段斬り Zatōichi nidan-kiri
11 Zatoichi and the Doomed Man 1965 座頭市逆手斬り Zatōichi sakate giri
12 Zatoichi and the Chess Expert 1965 座頭市地獄旅 Zatōichi Jigoku tabi
13 Zatoichi's Vengeance 1966 座頭市の歌が聞える Zatōichi no uta ga kikoeru
14 Zatoichi's Pilgrimage 1966 座頭市海を渡る Zatōichi umi o wataru
15 Zatoichi's Cane Sword 1967 座頭市血煙り街道 Zatōichi tekka tabi
16 Zatoichi the Outlaw 1967 座頭市牢破り Zatōichi rōyaburi
17 Zatoichi Challenged 1967 座頭市鉄火旅 Zatōichi chikemuri kaido
18 Zatoichi and the Fugitives 1968 座頭市果し状 Zatōichi hatashi-jō
19 Samaritan Zatoichi 1968 座頭市喧嘩太鼓 Zatōichi kenka-daiko
20 Zatoichi Meets Yojimbo 1970 座頭市と用心棒 Zatōichi to Yōjinbō
21 Zatoichi at the Fire Festival 1970 座頭市あばれ火祭り Zatōichi abare-himatsuri
22 Zatoichi Meets the One Armed Swordsman 1971 新座頭市・破れ!唐人剣 Shin Zatōichi: Yabure! Tojin-ken
23 Zatoichi at Large 1972 座頭市御用旅 Zatōichi goyō-tabi
24 Zatoichi in Desperation 1972 新座頭市物語・折れた杖 Shin Zatōichi monogatari: Oreta tsue
25 Zatoichi's Conspiracy 1973 新座頭市物語・笠間の血祭り Shin Zatōichi monogatari: Kasama no chimatsuri
26 Shintaro Katsu's Zatoichi 1989 座頭市 Zatōichi

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Frequently Asked Questions about 'Zatoichi'". The Momii Company. Marrë më 15 dhjetor 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)