Shintaro Katsu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shintaro Katsu
U lind në29 nëntor 1931
Vdiq21 qershor 1997
Kashiwa, Japoni
KombësiaJaponez

Shintaro Katsu (Japonisht: 勝 新太郎 Katsu Shintarō, lindi Toshio Okumura më 29 nëntor 1931 – 21 qershor 1997) ishte aktorë, këngëtar, producentë dhe regjisorë japonezë.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shintaro Katsu filloi karrierën e tij si performues i shamisen. Ai më vonë e ndërroi profesionin dhe u bë aktor. Në vitet 1960, ai luajti në tri seritë më të gjata, përfshirë në Akumyō, the Heitai Yakuza, dhe Zatoichi.

Ai luajti rolin si mazashier i verbër me emrin Zatoichi në 25 filma mes viteve 1962 dhe 1973, luajti edhe në filmin e 26-të në vitin 1989 dhe poashtu luajti katë sezone në seri televizive.[1]

Ai ishte burri i aktores Tamao Nakamura, dhe babai i aktorit Ryutaro Gan.[2]


Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktorë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Personazhi
1955 A Girl Isn't Allowed to Love Akira Takakura
1956 Migratory Birds of the Flowers
1956 The Renyasai Yagyu Hidden Story
1956 Sisters of the Gion
1956 Ghost-Cat of Gojusan-Tsugi
1957 An Osaka Story
1957 Nijūkyū-nin no Kenka-jō
1957 Ghost-Cat of Yonaki
1958 Nichiren to Mōko Daishūrai
1958 The Gay Masquerade
1958 The Loyal 47 Ronin
1958 Ghost-Cat Wall of Hatred
1959 Samurai Vendetta
1959 Seki no yatappe
1959 Beni azami
1959 Beauty Is Guilty
1959 Enchanted Princess
1960 Zoku Jirocho Fuji
1960 The Ogre of Mount Oe
1960 Sekretet e një Mazashieri
gjithashtu i titulluar Kërcënuesi i Verbër
dhe Agjenti Shiranui
1960 Tsukinode no ketto
1961 Mito komon umi o wataru
1961 Kaze to kumo totoride
1961 Hanakurabe tanuki dochu
1961 Blind Devotion
1961 [[Akumyō] Asakichi
1961 Buddha Devadatta
1961 Akumyō II Asakichi
1962 The Tale of Zatoichi Ichi
1962 New Bad Reputation Asakichi
1962 The Whale God
1962 The Great Wall
1962 The Tale of Zatoichi Continues Ichi
1962 New Bad Reputation Continues Asakichi
1963 The Money Dance
1963 Daisan no akumyo Asakichi
1963 An Actor's Revenge
1963 New Tale of Zatoichi Ichi
1963 Akumyo ichiba Asakichi
1963 Zatoichi i Arratisuri Ichi
1963 Akumyo hatoba Asakichi
1963 Zatoichi në Rrugë Ichi
1963 Akumyo ichiban Asakichi
1964 Zatoichi and the Chest of Gold Ichi
1964 Suruga yūkyōden: Toba arashi
1964 Zatoichi's Flashing Sword Ichi
1964 Akumyo daiko Asakichi
1964 Suruga yūkyōden
1964 Fight, Zatoichi, Fight Ichi
1964 Kojiki taisho
1964 If You're Happy, Clap Your Hands
1964 Aventurat e Zatoichit Ichi
1964 Rōnin-gai
1964 Dokonjō monogatari: Zuputo iyatsu
1965 Suruga yūkyōden: Dokyō garasu
1965 Heitai Yakuza Kisaburo Omiya
1965 Zatoichi's Revenge Ichi
1965 Akumyo nobori Asakichi
1965 Life of Matsu the Untamed
1965 Zatoichi i Dënuari Ichi
1965 Akumyo muteki Asakichi
1965 Zatoichi dhe Eksperti i Shahut Ichi
1965 Hoodlum Soldier and the C.O. Ichi
1966 Akumyo zakura Asakichi
1966 Zatoichi's Vengeance Ichi
1966 Pelegrinazhi i Zatoichit Ichi
1966 Hoodlum Soldier Deserts Again
1966 Heitai yakuza datsugoku
1966 Heitai yakuza daidasso
1967 The Hoodlum Priest
1967 Heitai yakuza ore ni makasero
1967 Zatoichi's Cane Sword Ichi
1967 Akumyo ichidai Asakichi
1967 Zatoichi the Outlaw Ichi
1967 Hoodlum Soldier on the Attack
1967 Zatoichi Challenged Ichi
1968 Zoku yakuza bozu
1968 Tomuraishi tachi
1968 Heitai yakuza godatsu
1968 Akumyo juhachi-ban Asakichi
1968 The Man Without a Map Detektivë
1968 Zatoichi dhe i Dënuari Ichi
1968 Samaritan Zatoichi Ichi
1969 Devil's Temple
1969 Hitokiri Okada Izō
1969 The Magoichi Saga Oda Nobunaga
1970 Zatoichi takon Yojimbo Ichi
1970 Genkai yūkyōden: Yabure kabure
1970 Incident at Blood Pass
1970 Yakuza zessyō
1970 Zatoichi shkon në Festivalin e Zjarrit Ichi
1971 Zatoichi and the One Armed Swordsman Ichi
1971 Inn of Evil
1971 Kitsune no kureta akanbō
1971 Kaoyaku
1972 Zatoichi at Large Ichi
1972 Shin heitai yakuza: Kasen
1972 Zatoichi in Desperation Ichi
1972 Hanzo the Razor: Sword of Justice Hanzo Itami
1973 Mute Samurai (serial) Manji
1973 Zatoichi's Conspiracy Ichi
1973 Ōshō Sankichi Sakata
1973 Hanzo the Razor: The Snare Hanzo Itami
1974 The Homeless
1974 Hanzo the Razor: Who's Got the Gold? Hanzo Itami
1974 Akumyo: Notorious Dragon Asakichi
1974 Zatōichi monogatari (serial) Ichi
1983 Meiso chizu
1987 Dokuganryū Masamune (serial) Toyotomi Hideyoshi
1988 Tokyo: The Last Megalopolis Shibusawa Eiichi
1989 Zatoichi: Darkness Is His Ally Ichi

Producentë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Romanizimi
1970 Zatoichi takon Yojimbo Zatōichi to Yōjinbō
1970 Zatoichi shkon në Festivalin e Zjarrit Zatōichi abare-himatsuri
1971 Zatoichi and the One Armed Swordsman Shin Zatōichi: Yabure! Tojin-ken
1971 Kaoyaku
1972 Hanzo the Razor: Sword of Justice Goyōkiba
1972 Zatoichi at Large Zatōichi goyō-tabi
1972 Shin heitai yakuza: Kasen
1972 Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance Kozure Ōkami: Kowokashi udekashi tsukamatsuru
1972 Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx Kozure Ōkami: Sanzu no kawa no ubaguruma
1972 Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades Kozure Ōkami: Shinikazeni mukau ubaguruma
1972 Zatoichi in Desperation Shin Zatōichi monogatari: Oreta tsue
1973 Mute Samurai (serial) Oshi samurai
1973 Zatoichi's Conspiracy Shin Zatōichi monogatari: Kasama no chimatsuri
1973 Hanzo the Razor: The Snare Goyōkiba: Kamisori Hanzō jigoku zeme
1974 Yadonashi
1974 Hanzo the Razor: Who's Got the Gold? Goyōkiba: Oni no Hanzō yawahada koban
1974 Akumyo: Notorious Dragon Akumyo: shima arashiaka
1980 Shogun Assassin
1989 Zatoichi i Shintaro Katsus Zatōichi

Regjisor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Romanizimi
1971 Kaoyaku
1972 Zatoichi in Desperation Shin Zatōichi monogatari: Oreta tsue
1973 Mute Samurai (serial) Oshi samurai
1974 Zatōichi monogatari (serial)
(Epizodi: "A Memorial Day and the Bell of Life")
1989 Zatoichi: Darkness Is His Ally Zatōichi

Skenar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Romanizimi
1970 Zatoichi shkon në Festivalin e Zjarrit Zatōichi abare-himatsuri
1971 Kaoyaku
1989 Zatoichi: Darkness Is His Ally Zatōichi

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ West, David (2006). Chasing dragons: an introduction to the martial arts film. I.B.Tauris. fq. 33. ISBN 978-1-85043-982-0. Marrë më 16 tetor 2010. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Galloway, Patrick (1 maj 2005). Stray Dogs & Lone Wolves: The Samurai Film Handbook. Stone Bridge Press, Inc. fq. 40. ISBN 978-1-880656-93-8. Marrë më 16 tetor 2010. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)