Zavidoviqi

Coordinates: 44°27′N 18°09′E / 44.450°N 18.150°E / 44.450; 18.150
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Zavidovići është qytezë dhe komunë në qendër të Bosnjës dhe Hercegovinës, e vendosur në mes të Dobojit dhe Zenicas në rrjedhën e lumenjëve Bosna, Krivaja dhe Gostoviq. Qyteza qëndron në një luginë të rrethuar nga shumë male nga të cilat më i madhi është Kleku. Administrativisht është pjesë e Kantonit Zenica-Doboj të Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës.[1]

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Gornji Junuzoviqi
 • Gostoviqi
 • Hajderoviqi
 • Hrge
 • Kamenica
 • Karaçiq
 • Krivaja
 • Krçevine
 • Kuqice
 • Lijevça
 • Mahoje
 • Majdan
 • Miljeviqi
 • Mitroviqi
 • Mustajbashiqi
 • Osjeçani
 • Petkoviqi
 • Peroviqi
 • Podvolujak
 • Potkleçe
 • Predrazhiqi
 • Priluk
 • Ribnica
 • Rixhali
 • Rujnica
 • Sinanoviqi
 • Skroze
 • Stavci
 • Suha
 • Svinjashnica
 • Spasojeviqi
 • Vozuqa
 • Vukmanoviqi
 • Vukovine
 • Zavidoviqi[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Općina Zavidovići". nasbih.com (në boshnjakisht). Marrë më 1 shtator 2016.
 2. ^ "Sistematski spisak općina i naseljenih mjesta u Bosni i Hercegovini" (PDF). fzs.ba (në boshnjakisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 5 mars 2016. Marrë më 1 shtator 2016.

44°27′N 18°09′E / 44.450°N 18.150°E / 44.450; 18.150