Jump to content

Zjarri i gjelbër, Umeå

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

63°49′46″N 20°15′59″E / 63.82944°N 20.26639°E / 63.82944; 20.26639

Grön eld-2007-08-31

Zjarri i gjelbër ( suedisht: Grön eld, anglisht: Fire in Green ) është nj skuplturë e qelqit nga Vicke LindstrandJärnvägstorget, i cili gjendet para Stacionit Qendror, në Umeå, Suedi. Ajo ishte, në 9 metra, është skulptura më e gjatë e qelqit në botë në kohën e inagurimit të tij në vitin 1970. [1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sven Wallander, kreu i HSB-së, porosit skulpturën pasi ai e kishte parë skulpturën e qelqit Prisma nga Vicke Lindstrand në Norrköping. HSB ia dhuroi Gron eld-in Komunës së Umeas, e cila pagoi për themelet.[1]

Lennart Johansson, i cilin montoi skulpturën në vitin 1970, i tha shtypit në dhjetor të vitit 2013 se ai kishte fshehur një imazh të Mao Zedongit në një nga flakët e skulpturës. [2][3]

Skulptura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gron eldi përbën tri shtylla të njëjta qelqi që ngushtohen në maje. Shtyllat e qelqit u ndërtuan në 3000 pllaka, 9 milimetershe, të bëra nga Emmaboda glasverk në Suedi. Pjesët e qelqit janë të ngjitura së bashkur me ngjitës epoxy në mënyrë që të përballen me klimën e ashpër. Skulptura e lartë 9 metra peshon 45 ton dhe qëndron në një piedestal të rëndë me një bazë të stivuar. [1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c "Skulptören Vicke Lindstrand" (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2012. Marrë më 20 mars 2011.
  2. ^ "Mao Zedong gömd i svenskt konstverk". Dagens Nyheter (në suedisht). 5 dhjetor 2013. Marrë më 30 prill 2014.
  3. ^ Sindra Grahn (5 dhjetor 2013). "Mao gömd i känd Umeå-skulptur". SVT (në suedisht). Marrë më 30 prill 2014.