Zona Arkeologjike e qytetit të Elbasanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zona Arkeologjike e qytetit të Elbasanit
Vendndodhja Elbasan, Elbasan, Shqipëri
Organi drejtues DRKK Durrës
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Përcaktuar 09.06.2010
Nr. i referencës EL085

Zona Arkeologjikea e qytetit të Elbasanit është një sipërfaqe që ka potencila të madh për gjetjen e objekteve dhe konstrukteve me vlerë për trashëgiminë kulturore dhe arkologjike së qytetit të Elbasanit, Shqipëri [1]. Kjo lloj kategorie mbrojtje për trashëgimin kulturore dhe arkeologjike është ""miratuar me vendimin numër "445 më 09.06.2010".

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: Rrrethi i Elbasanit (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 3 shtator 2018. Marrë më 17 qershor 2017.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]