Zoran Kaleziç

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zoran Kaleziç
Emri i lindjesZoran Kalezić
Lindi1 Shkurt 1950
Danilovgrad, Mali i Zi, RSFJ
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
këngëtar
Vitet aktik1969-2023

Zoran Kalezić (malazisht: Зоран Калезић Zoran Kaleziq) ishte këngëtarë serbo-malazeze.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zoran Kalezić lindi më 1 shkurt 1950 në Danilovgrad nga gazetari Dragiša Kalezić dhe amvisa Mileva. Ai u diplomua në Shkollën Administrative në Danilovgrad, përpara se të hynte në industrinë e muzikës në vitin 1969.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dhe Kalezić mori vendin e parë në Festivalin e Këngës Pop në Mal të Zi në vitin 1971, vendin e parë në Festivalin e Muzikës Popullore Ilidža 1977, si dhe çmime të shumta në MESAM 1990. Kalezić pati një karrierë të frytshme, duke organizuar koncerte në ndertesën Dom Sindikata në 1983 dhe në Qendrën Kulturore Vuk Karadžić në 1992. Në vitin 1993, ai u bë kryetar i Shoqatës së Artistëve Folklorik të Beogradit. Në shtator të vitit 2016, Kalezić mbajti një koncert në Štark Arena të Beogradit për të përkujtuar vdekjen e Toma Zdravković, kolegu i këngëtarit popullor dhe njeriu i mirë i Kalezić, i cili kishte vdekur 25 vjet më parë. Në koncert morën pjesë vëllai i Tomës, Novica Zdravkoviq, këngëtari Halid Beshliq e të tjerë.

Jeta personale dhe vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zoran Kaleziqi vdiq më 4 janar 2023, në moshën 72 vjeçare.