Zoran Shami

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zoran Shami

Zoran Shami (Serbisht: Зоран Шами) (2 nëntor 1948 - 4 shtator 2016)[1] ishte folës i Parlamentit të Serbisë dhe Malit të Zi[2] nga Partia Demokratike e Serbisë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zoran lindi në Valjevo. Ai diplomoi në falkutetin e shkencave dhe matematikës në Beograd. Nga viti 1971, ai ka punuar në falkutetin e transportit dhe inxhineri si profesor. Ai ishte anëtarë i partisë demokratike më 1990-1992 dhe një nga themeluesit e partisë demokratike serbe dhe ishte zëvendës kryetar dy herë. Më 10 maj 2007, ai u zgjodh si kryetar i bordit për edukim.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Preminuo Zoran Šami
  2. ^ "Serbia-Montenegro Speaker, Croatian premier agree to boost assembly cooperation". FoNet news agency via BBC. 15 nëntor 2004. Marrë më 17 maj 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)