Valjevo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Valjevo
Ваљево
Qytet
noform
Valjevo në fillim të shekullit 20-t1%
Stema_figura
Stema e Valjevos
Vendndodhja
Valjevo is located in Serbia
Valjevo
Valjevo

Koordinatat: 44°16′V 19°53′L / 44.267°V 19.883°L / 44.267; 19.883

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Kryetari i Bashkisë Stanko Terziç
Partia PSS
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 22.56 km2
Popullsia 90,312 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 14000
Prefiksi +318 14
Targa VA
Faqja Zyrtare www.valjevo.rs

Valjevo (Serbisht: Ваљево) është qytet në perëndim të Serbisë. Sipas regjistrimit të popullsisë në vitin 2011, Valjevo kishte 90,312 banorë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ethnic group Population
Serbët 86,423
Romët 1,413
Malazezët 135
Jugosllavët 105
Maqedonët 80
Kroatë 72
Të tjerë 2,084
Totali 90,312

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]