Zsuzsa Koncz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zsuzsa Koncz
U lind në(1946-03-07)mars 7, 1946
Pély, Hungari
Profesionikëngëtare, aktore


Zsuzsa Koncz (e lindur më 7 Mars të vitit 1946, në Pély) është një këngëtare hungareze, tekstet e të cilës (kryesisht janë të shkruara nga János Bródy) ndonjëherë ishin shumë kritikë ndaj sistemit politik të vendit para 1990.

Karriera e saj filloi pas performancës së saj në Ki mit tud? show, spektaklin e talenteve në vitin 1962.[1] Ajo ka performuar me grupe të ndryshme dhe muzikantë gjatë viteve, sidomos Illés dhe János Bródy. Në vitet 1970, ajo bëri disa udhëtime të suksesshme jashtë vendit, kryesisht në vendet e Bllokut Lindor, si dhe në Gjermaninë Perëndimore (ndonjëherë nën emrat Shusha Koncz dhe Jana Koncz në vendet gjermanofolëse), por edhe në Francë, SHBA dhe Japoni. Ajo mbetet jashtëzakonisht popullore në Hungari, me disa prej këngëve të saj tani pjesë e folklorit hungarez, mes tyre: 'A Kárpáthyék lánya', 'Ha én rózsa volnék' dhe 'Valahol egy lány'.

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Çmimi Liszt në vitin 1977[2]
 • Chevalier de la Légion d'honneur në vitin 2001[3]
 • Kossuth Prize në vitin 2008[4]

Diskografija[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. Volt egyszer egy lány (1969)
 2. Szerelem (1970)
 3. Jana Koncz (West Germany, in German, 1970)
 4. Kis Virág (1971)
 5. Élünk és meghalunk (1972)
 6. Zsuzsa Koncz (GDR, in German, 1972)
 7. Jelbeszéd (1973)
 8. Gyerekjátékok (1974)
 9. Kertész leszek (poems, 1975)
 10. Ne vágj ki minden fát! (1975)
 11. …Elmondom hát mindenkinek (poems, 1976)
 12. Koncz Zsuzsa X. (1977)
 13. Aranyalbum (1967–1973) (compilation, 1978)
 14. Valahol (1979)
 15. Ich komm und geh mit meinen Liedern (GDR, in German, 1980)
 16. Menetrend (1981)
 17. Die lauten Jahre sind vorbei (GDR, in German, 1982)
 18. Konczert (1984)
 19. Shusha Koncz Morgenlicht (Austria, in German, 1984)
 20. Újhold (1985)
 21. Fordul a világ (1988)
 22. Koncz Zsuzsa archív (compilation, 1988)
 23. Verslemez III. (poems, 1989)
 24. Illúzió nélkül (1991)
 25. Jubileumi koncert (1992)
 26. Ne veszítsd el a fejed (1993)
 27. Unplugged I-II. (1995)
 28. Válogatott kislemezek (compilation, 1996)
 29. Miénk itt a tér (1996)
 30. Ég és föld között (1997)
 31. Csodálatos világ (duets, 1998)
 32. Miért hagytuk, hogy így legyen? (compilation, 1999)
 33. Ki nevet a végén (2002)
 34. Wie sag ich's Dir (Germany, in German, 2003)
 35. Egyszerű ez (poems, 2006)
 36. Die großen Erfolge (Germany, in German, 2007)
 37. 37 (2010)
 38. Tündérország (2013)
 39. Aréna 10 (2014)
 40. Vadvilág (2016)


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Koncz Zsuzsa - Biography" (në hungarisht). konczzsuzsa.hu. Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2010. Marrë më 4 prill 2018.
 2. ^ "Zsuzsa Koncz" (në hungarisht). songs.hu. Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2011. Marrë më 4 prill 2018.
 3. ^ "Népszava article, 2001 September 6" (në hungarisht). konczsuzsa.hu. Arkivuar nga origjinali më 14 gusht 2016. Marrë më 4 prill 2018.
 4. ^ "Koncz Zsuzsa: "Nekem a Kossuth-díj egy szép intermezzo"" [Kossuth Prize is an intermezzo for me] (në hungarisht). hungaroton.hu. Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2011. Marrë më 4 prill 2018.

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]