Anastasios

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Anastasios apo Anastasi i Parë lindur më (?) 430 Durrës - 19 korrik 518 Konstatinoplel - perandorë bizantinë (491-518).

Anastasios kishte prejardhje ilire nga familej senatoriale nga Dyrrahu. Animi i tij për partinë Monofisite shkaktoi që në Konstatinopel të ngriheshin në kryengritje të Kaltërti (Demos) dhe komandantët e thrakëve, Vitalian-in i cili që nga 513-ta disa herë kishte rrethuar kryeqytetin. Anastasios ju deshtë të luftonte disa herë kundër popujve të skajshëm (shkijeve), siç ishin paraqitur për herë të parë bullgarët.